VIDEO: Roll-out prvního letounu F-15QA pro Katar

VIDEO: Roll-out prvního letounu F-15QA pro Katar
Autor: Boeing|Popisek: F-15QA
28 / 08 / 2021, 13:00

25. srpna proběhl v závodě společnosti Boeing v St. Louis roll-out víceúčelového letounu F-15QA určeného pro Katar.

Pro katarské letectvo je to důležitá událost. Společnost Boeing představila 25. srpna ve svém závodě St. Louis první víceúčelový letoun pro Katar F-15QA. Ten má být dodán katarským leteckým silám ještě do konce roku.

                                  

                                   

                                                                        Video: YouTube

Roll-out prvního letounu F-15QA navazuje na kontrakt v hodnotě 6,2 miliard dolarů, který byl podepsán v roce 2017 a zajišťuje Kataru, že mu bude dodáno celkem 36 letounů F-15QA. Katarské straně pak bude výrobcem rovněž poskytnuta logistická a další podpora související s údržbou letounu, výcvik pilotů či přidružené vybavení. Boeing také dodá do Kataru náhradní díly a na tamní základně Al-Udeid vybuduje centrum výcviku, jež má být provozováno do konce roku 2024. 

Podle katarského ministerstva obrany si země pořizuje letouny pro obranné účely, přičemž dodalo, že modifikovaná verze známého letounu, která je určena speciálně pro Katar, disponuje vylepšenými bojovými parametry a je rychlejší než ,,stará" F-15. Letoun určený pro Katar je vyzbrojen celou škálou zbraní, které zahrnují například rakety AIM-9X Sidewinder, střely AIM-120 (AMRAAM), protilodní raketu AGM-84A Harpoon či přesně naváděnou pumu GBU-31 JDAM.

První let stroje, který má zabudované nejnovější technologie, se uskutečnil v roce 2020. Mezi jeho výhodami je mimo jiné levnější údržba, cena jedné letové hodiny má být zhruba poloviční proti podobným či jiným strojům ve stejné kategorii. 

 

Zdroj: Janes

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace