VIDEO: Ruská letadlová loď byla zachráněna před sešrotováním, teď ,,hnije" v čínské laguně

VIDEO: Ruská letadlová loď byla zachráněna před sešrotováním, teď ,,hnije&quote; v čínské laguně
Autor: BrokenSphere, CC BY-SA 3.0|Popisek: Letadlová loď Minsk
26 / 05 / 2021, 13:00

Ruská letadlová loď Minsk má za sebou smutný příběh. Byla zachráněna přes sešrotováním po pádu Sovětského svazu, ale nyní pustne v Číně.

Letadlová loď pojmenovaná po hlavním městě Běloruska byla spuštěna na vodu v roce 1975 a o tři roky později přijata do služby. Plný výtlak plavidla činil 41 380 tun, letadlová loď dosahovala rychlosti 59 km/h, což je více než 30 uzlů.

                                   

                                                                          Video: YouTube

Minsk operoval v Tichomořské flotile. Krátce po čínsko-vietnamské válce v roce 1979 byl Minsk nasazen do Jihočínského moře. V roce 1982 letadlová loď navštívila Vietnam předtím, než odplula do Indického oceánu. V roce 1984 provedl Minsk a výsadková loď Alexandr Nikolajev první obojživelné vylodění sovětského námořnictva ve Vietnamu.

Ruskou letadlovou loď zakrátko čekal smutný osud. Došlo na ní k blíže nespecifikované nehodě, ale nebylo nakonec přikročeno k její opravě. Oprava mohla být provedena jen na území Ukrajiny, a protože byla již v té době samostatným státem, Minsk čekalo v roce 1992 vyřazení ze služby. Nicméně nebyla sešrotována, jak by se asi předpokládalo, ale plavidlo koupil v roce 1995 movitý podnikatel z Jižní Koreje, který chtěl na letadlové lodi zbohatnout. Dokonce se hovořilo o tom, že z ní měl být plovoucí kasino. Podnikatel posléze prodal Minsk čínské společnosti sídlící v Šen-čenu.

Nyní bylo otázkou, jak naložit s Minskem dál. Bylo tudíž rozhodnuto o tom, že vyřazená letadlová loď se stane hlavní atrakcí zábavního parku Minsk World v Ša-tchou-ťiao. Po krachu původního majitele loď v aukci za částku 128 miliónů čínských jüanů získala společnost CITIC, která park provozuje jako CITIC Minsk World. CITIC je největší čínská investiční skupina ve státním vlastnictví. Mimo jiné vlastní i banky v USA, Kanadě, Austrálii nebo Novém Zélandu.

Nicméně tím obchodní transakce neskončily. Loď byla prodána společnosti Dalian Yongjia Group v severní Číně. V roce 2013 probleskly informace, že Minsk byl odtažen do města Čou-šan pro nutné úpravy a údržbu, a i z toho důvodu, že Minsk příliš návštěvnicky netáhl.

Server The Drive nyní informoval o tom, že Minsk se nachází poblíž Šanghaje na řece Jang-c’-ťiang. Podle dostupných informací však celkový stav letadlové lodi není dobrý. Navíc v místě, kde nyní Minsk kotví, nejsou v podstatě žádná bezpečnostní opatření.

Zůstává otázkou, co bude s plavidlem dál, protože očividně chřadne. Uvidíme, jak dlouho nechají nynější majitelé Minsk chátrat v čínské laguně, než se definitivně rozhodnou, jak s Minskem naloží. Vyloučeno není ani jeho sešrotování.

Závěrem doplňme, že Minsk přes svůj smutný osud i tak posloužil svému účelu, a to jako studijní základna konstrukce letadlové lodi. Čína dle hodnocení odborníků v regionu staví hydrodynamicky velmi zdařilá plavidla, problém má s komunikačními uzly, což je u vojenských plavidel, jež jsou děleny bezpečnostními protizáplavovými přepážkami, poměrně zásadní. Jakmile bude potenciál Minsku vyčerpán, což může trvat ještě nějaký rok, bude jeho stav již takový, že investice do plné modernizace a zprovozuschopnění by byla obrovská a nedá se říci, že také ekonomická. Ale čínské vedení mnohdy činí neobvyklá rozhodnutí.

 

Zdroj: The Drive 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace