Video: Ruské jaderné monstrum Admiral Nachimov bude mít 80 odpalovacích šachet pro rakety Onyx a Kalibr

Video: Ruské jaderné monstrum Admiral Nachimov bude mít 80 odpalovacích šachet pro rakety Onyx a Kalibr
Autor: Defence.ru|Popisek: Admiral Nachimov
08 / 06 / 2017, 12:30

Ruská televize Zvezdočka zveřejnila záběry lodi třídy Kirov v docích, na kterých je patrné umisťování vertikálního odpalovacího zařízení, které umožňuje odpal řízených střel Kalibr a Onyx. Admiral Nachimov bude mít deset odpalovacích zařízení, každé po osmi boxech.

Tyto moderní komplexy mají nahradit již nevyráběné střely Granit z dob Sovětského impéria. Dojde i k výraznému posílení protiletecké ochrany lodi, kdy systém S-400 nahradí S-300F, který byl nainstalován na křižník dříve, Poliment-Redut nahradí OSA-M.

Psali jsme: Ruský křižník Kirov vs. americký USS Zumwalt: Kdo vyhraje?

Zatímco dříve nadzvukové střely P-700 Granit instalované na křižníku byly schopné zasáhnout pouze cíle na vodě, nyní po instalaci nových střel Kalibr bude křižník moci zasáhnout cíle nejen je, ale také pozemní cíle, což výrazně zvýší bojový potenciál této lodi, která je opravována v ruských loděnicích Sevmaš od roku 2015.

Admiral Nachimov v doku

Lodě třídy Kirov byly v sovětském námořnictvu určeny k likvidaci lodních svazů nepřítele, díky své těžké protilodní výzbroji. Kirovy jsou největší hladinové lodě postavené po 2. světové válce s délkou blížící se bitevním lodím jako je USS Iowa. Výtlak je proti tomuto americkému gigantu pouze poloviční – pouhých 24 000 tun. To je z velké části i kvůli jejich využívání jaderné energie pro pohon namísto kotlů a turbín, což dává lodi Admiral Nachimov a jejím sestřičkám maximální rychlost 31 až 32 uzlů.

Lodě třídy Kirov jsou lehčí i proto, že nemají těžkou dělovou výzbroj, ale dosud spoléhaly na dvacet gigantických protilodních střel P-700 Granit s doletem až 500 km a rychlostí 2,5 Machu. Systém P-500 Granit umožňuje vypálit dvacet raket na cíle vzdálené až 500 kilometrů. Systém řízení palby umožňuje řídit střely až prakticky do zásahu cíle, kdy vedoucí střela letí ve vyšší výšce kvůli identifikaci cíle a další jsou v nižší letové hladině. Pokud dojde k sestřelení vedoucí rakety, automaticky dojde k převzetí její role další střelou. 

Technické údaje původního provedení třídy Kirov (1144 Orlan):

Výtlak až 26 396 t (plný)
Délka 252 m
Šířka 28,5 m
Ponor 10,33 m

Zdroj:Russia Beyond the Headlines, Oleg Kuleshov

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace