VIDEO: Ruské námořnictvo se loučí s jadernou ponorkou Jekatěrinburg. Po 36 letech služby ji čeká vyřazení

VIDEO: Ruské námořnictvo se loučí s jadernou ponorkou Jekatěrinburg. Po 36 letech služby ji čeká vyřazení
Autor fotografie: Wikimedia Commons|Popisek: K-84 Jekatěrinburg v loděnici Zvězdočka v létě 2014
01 / 05 / 2021, 13:00

Jaderná ponorka třída Delta IV K-84 Jekatěrinburg bude vyřazena ze Severní flotily a tím i po 36 letech ze služby v roce 2022, informovala agentura TASS.

Ruské námořnictvo dává sbohem jaderné ponorce K-84 Jekatěrinburg tvořící součást Severní flotily. Podle agentury TASS bude plavidlo v roce 2022 vyřazeno ze služby. V roce 2011 došlo na ponorce k požáru, když byla v plovoucím suchém doku. Po 3 letech, které zabraly opravy, se Jekatěrinburg znovu připojil k Severní flotile a jeho životnost byla prodloužena o několik dalších let.

                                   

                                                                              Video: YouTube

Jekatěrinburg byl spuštěn na vodu v roce 1984 a do služby zařazen o dva roky později. Ponorky třídy Delta IV, jichž bylo postaveno celkem 7, navazují na třídu Delta III. Mají dvoutrupou konstrukci s největší hloubkou ponoru 400 m.

Torpédovou výzbroj představují čtyři příďové 533mm torpédomety s celkovou zásobou 18 dlouhých zbraní. Mimo torpéd mohou vypouštět například protiponorkové a protilodní střely RPK-2 Viyuga (v kódu NATO SS-N-15 Starfish). V rozměrné nástavbě za bojovou věží je, ve dvou řadách, umístěno 16 balistických raket R-29RM (v kódu NATO SS-N-23 Skiff) s dosahem 8300 km, odpalovaných pomocí systému D-9RM. Každá raketa nese čtyři jaderné hlavice o síle 100 kT TNT. Ponorka je schopna je vypustit při plavbě rychlostí 7 uzlů v hloubce 55 metrů. 

Zdroj: TASS, Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace