VIDEO: Rusko dál vyzbrojuje Arktidu. Do oblasti nasazuje nový raketový systém Tor-M2DT

VIDEO: Rusko dál vyzbrojuje Arktidu. Do oblasti nasazuje nový raketový systém Tor-M2DT
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: Tor-M2DT
19 / 11 / 2021, 13:00

V regionu Arktidy bude operovat nový raketový systém Tor-M2DT, Rusko dál systematicky navyšuje svou vojenskou přítomnost a rozmisťuje nejnovější zbraňové systémy.

Arktida je dalším důležitým geostrategickým bojištěm, kde se kříží zájmy velmocí, nejen Ruska, ale také Číny, USA, Norska nebo Kanady. Rusko oblast několik let systematicky militarizuje a stále navyšuje vojenskou přítomnost. Arktida představuje v současné době zajímavou geostrategickou lokalitu, v níž jsou dosud neobjevené zdroje ropy či zemního plynu. A suroviny přirozeně velmoci vždy lákaly.

                                     

                                                                             Video: YouTube

SM již informoval o aktivitách Ruska v regionu, včetně plánované výstavby moderní flotily ledoborců nebo arktické vojenské flotily. Kromě budování vojenských základen si Rusko ,,dává záležet" na tom, aby zde rozmisťovalo i nové moderní zbraňové systémy. Tím mají být i nezaměnitelně bílé raketové systémy Tor-M2DT, které si odbyly svou premiéru na Den vítězství v Moskvě v roce 2017.

Právě tyto systémy, za jejichž vývojem stojí ruský zbrojní koncern Almaz-Antej, jsou navrženy pro to, aby operovaly v nehostinných podmínkách Arktidy, a to v podmínkách až - 50 stupňů Celsia. Pro Rusko hraje Tor-M2DT důležitou roli ve ,,vyzbrojování" Arktidy s ohledem na zajištění ochrany nových základen v Zemích Františka Josefa, souostroví Nová země či na Wrangelově ostrově.

Raketový systém Tor-M2DT tvoří dvojvozidlo, které představuje další pokročilý stupeň vývoje raketového systému z roku 1986, a jež je schopné detekovat až 40 pohybujících se cílů na vzdálenost 15 km a ve výšce 12 000 m.

Tor-M2DT je systém o přibližné hmotnosti 40 tun (některé zdroje uvádí i 30 tun) a délce 16,3 m. Pohon zajišťuje 12válcový diesel YaMZ-847-10 o výkonu 800 hp. Tor-M2DT může dosáhnout na silnici rychlosti 45 km/h, maximální dojezd pak činí 700 km. Nenese žádnou obrannou výzbroj standardně kromě svých raket - 9M331 a 9M332, jichž má k dipozici 16.

Dieselový pohon indikuje, že palebné systémy musí být garážovány v temperovaných stanovištích a za pohybu mimo ně mít ohřev nádrží a vedení pohonné směsi. Toto je činí svým způsobem zranitelnými, protože stanoviště i vozidla budou mít svoji tepelnou stopu.

Tor-M2DT kromě účinných raket má zdobit především vynikající mobilita a průchodnost nepříznivým arktickým terénem. Údajně je systém schopen přejet minu, aniž by detonovala. Dvojvozidlo tak bylo speciálně upraveno, aby nemělo v prostředí Arktidy, pokud možno, žádné větší problémy překročit i ten nejnáročnější terén včetně sněhu, trvale zamrzlé bažiny atd. Výhodu představuje rovněž fakt, že Tor-M2DT je obojživelný. Tání v Arktidě bude však klást na průchodivost, resp. nasaditelnost stále větší nároky.

V roce 2019 byly dva systémy přesunuty na již zmíněné soustroví Nová země, kde prováděly testy na drony letících v různých výškách a ve zkouškách uspěly. Ještě předtím se zúčastnily systémy testovací fáze na střelnici Kapustin Jar u Volgogradu.

Nové systémy v Arktidě, které mají chránit ruské základny, tak představují efektivní prostředek v regionu, který je vítaným ,,přídavkem" v dlouhodobém ruském plánu na jeho militarizaci. SM již informoval o plánech Ruska ma militarizaci severu, jež se odvíjí od tání Arktidy a otvírání severní plavební cesty, jež je v zájmu třeba i Číny.

Vzhledem k délce ruského severního pobřeží lze předpokládat, že systém Tor-M2DT bude jedním z prioritních, nelze však vyloučit ani instalaci systémů s větším dosahem, a to vzhledem k délce ruského severního pobřeží. Možností je též, v závislosti na situaci, vytvoření základen v oblastech klíčového dosahu. Zde se bude jednat především o plavební vstup na východě i západě a pak stěžejních místech ,,na trase mezi".

 

Zdroj: Army Recognition, The Barents Observer

 

Tagy článku