Video: Ruský jaderný bitevní křižník a jeho arzenál v akci

Video: Ruský jaderný bitevní křižník a jeho arzenál v akci
Popisek: Kirov
13 / 01 / 2018, 14:00

Lodě třídy Kirov jsou mimo letadlových lodí největšími plavidly postavenými pro 2. světové válce, jejich hmotnost odpovídá bitevním lodím z 1. světové války. Bývalý SSSR a nynější Rusko je tak jediný stát světa, který podobný „anachronismus“ provozuje v aktivní službě.

Vzhledem k jejich velikosti se vlastně jedná o bitevní křižníky. 

Výzbroj je jedním slovem imponující. Raketový systém P-500 Granit umožňuje vypálit dvacet raket na cíle vzdálené až 500 kilometrů. Systém řízení palby umožňuje řídit střely až prakticky do zásahu cíle, kdy vedoucí střela letí ve vyšší výšce kvůli identifikaci cíle a další jsou v nižší letové hladině. Pokud dojde k sestřelení vedoucí rakety, automaticky dojde k převzetí její role další střelou. (Zdroj: www.military.cz)

Lodě nesou dále protiponorkovou a protivzdušnou výzbroj jako 96 střel dlouhého doletu S-300F nebo rotační kanóny ráže 30mm. Loď je osazena dvoudělovou věží s kanóny AK-130.

Psali jsme: Rusko opravuje svá jaderná monstra

Kanóny ráže 130 mm jsou chlazené kapalinou a mají dostřel okolo 16 kilometrů. Navádění je buď radarem, opticky nebo pomocí elektroniky (například zaměření cizího radaru). AK-130 může být použit i jako protiletadlový komplex. Dělová věž je ovládána dálkově a obsahuje 180 nábojů jak explozivních, tak protiletadlových.

Lodě třídy Kirov podstoupí v nejbližších letech velké přestavby. Admiral Nachimov již opravami a výměnou bojových systémů prochází - již nevyráběné nadzvukové střely P-700 Granit instalované na křižníku budou nahrazeny novými střelami Kalibr, což umožní zasáhnout cíle nejen na moři, ale také pozemní cíle, čímž dojde k výraznému zvýšení bojového potenciálu této lodi.

Psali jsme: Jaderný křižník Admiral Nakhimov se stane nejmocnější lodí ruské flotily

Bojové hodnoty jaderného mostra si je vědom i Maxim Shepovalenko, vysloužilý ruský námořní důstojník, nyní expert v Centru pro analýzu strategií a technologií, thin tanku založeného v Moskvě.

"V dohledné budoucnosti není nic lepšího na vyvážení amerických uskupení s letadlovými loděmi a projekci síly," řekl Shepovalenko a dodal: "V případě Petra Velikého máme loď na jaderný pohon s teoreticky neomezenou vytrvalostní, plnou různého arzenálu, plnou celou řadou řízených střel - včetně až 80 křižujících střel a 216 protiletadlových."

Petr Veliký by měl zamířit do doků v roce 2018, a zbývající třetí loď Admiral Lazarev již také procházel nějakými opravami, jak dosvědčovaly satelitní snímky doku ve Vladivostoku z července 2015. Nyní je loď zase již připoutána k molu v nedalekém Streloku a její další osud zatím není určen.

Technické údaje:

Výtlak až 26 396 t (plný)
Délka 252 m
Šířka 28,5 m
Ponor 10,33 m

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: Foxtrot Alpha, lenta.ru

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.