VIDEO: Ruský protitankový komplet 9M123 Chrizantema: Likvidátor nejen tanků, ale i opevněných cílů

VIDEO: Ruský protitankový komplet 9M123 Chrizantema: Likvidátor nejen tanků, ale i opevněných cílů
Autor: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: 9M123 Chrizantema
21 / 12 / 2021, 13:00

9M123 Chrizantema patří mezi nejúčinnější ruské protitankové zbraně na dlouhou vzdálenost.

Na novém protiankovém kompletu se začalo pracovat v 80. letech a jeho vývoj dostala na starost konstrukční kancelář KBM. Komplet byl poprvé představen v roce 1996. Postupně pak bylo zkonstruováno několik verzí ruského kompletu - 9M123-2, 9M123F, 9M123 Chrizantema-M či 9M123 Chrizantema-VM.

                                 

                                                                          Video: YouTube

 

Hlavní požadavky na systém byla schopnost operovat za jakéhokoliv počasí, kapacita zasáhnout vybraný cíl na dlouhou vzdálenost a drtivá síla, která by nelikvidovala jen tanky, ale i opevněné a další cíle, které zahrnují i pomalu a nízko letící vzdušné cíle jako vrtulníky.

Systém navádění tvořený poloautomatickou i automatickou soustavou dovoluje vedení palby i za špatných povětrnostních podmínek a nízké viditelnosti, což dřívější řízené střely neumožňovaly. U těchto systémů byla nutná přímá viditelnost na cíl, což u termovizí nebo opticky naváděných střel již není nutné. U laserového navádění zůstává otázkou, zda je cíl viditelný a jak je schopen operátor cíl zaměřit, či zda využívá pomocníka se zářičem k osvětlení cíle.

Komplet Chrizantema je instalován na vozidle 9P157-2, které bylo vyvinuto na bázi BMP-3. Toto vozidlo je vybaveno výsuvným odpalovacím zařízením pro dvě střely (palebný průměr je 15 střel). Minimální dostřel řízené nadzvukové rakety o hmotnosti 46 kg činí 400 m, maximální až 6 000 m, pohon střely zajišťuje raketový motor na pevné palivo. Nadzvuková střela se pohybuje průměrnou rychlostí 400 m/s.

Poloautomatická naváděcí soustava využívá poloaktivní systém navedení, kdy se střela navádí podle laserového paprsku odraženého od cíle. V tomto případě je dobrá viditelnost nutností. Střela 9M123 používá účinnou tandemovou kumulativní hlavici, střela 9M123F je vybavena termobarickou hlavicí proti živé síle.

Nicméně laserové navádění je však limitující při mlze, v noci nebo ničení cílů ,,za horizontem", na rozdíl od termo nebo opticky naváděných střel. V tomto případě též nelze realizovat mód ,,vystřel a zapomeň" jako u opticky samonaváděcích střel.

I když je primárně systém určen pro ruskou armádu, malé pozdvižení způsobily v roce 2010 dodávky Chrizantemy do Libye, kterou ještě ovládal diktátor Muammar Kaddáfí. Libye disponuje v současné době 14 těmito komplety. Další zemí, do níž byly systémy dodány, pak byl Ázerbájdžán na základě smlouvy v roce 2014.

V současné době probíhá proces modernizace střel a jejich adaptace pro používání nejnovějšími bojovými vrtulníky Mil Mi-28NM a Kamov Ka-52M.

Na závěr ještě zmiňme, že ČSLA vlastnila kdysi OT-65 (známé jako FUG) v protitankové verzi, tedy se zvedací střechou a vyzbrojené střelami 9K11 Maljutka, jež byly naváděny po drátě. Tato specializovaná vozidla se v AČR již nenacházejí a protitankové schopnosti jsou závisle na protitankových řízených střelách montovaných na obrněných transportérech Pandur, nebo palebné síle MBT T-72-M4 CZ (pokud jsou pojízdné) a na RPG-7 či RPG-75, kdy oboje jsou již velmi historickými modely. AČR by si jistě zasloužila modernizaci i v této oblasti a obnovení schopností.

Zdroj: TASS, Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace