VIDEO: Ruský ,,Šach mat" americké F-35? Nový očekávaný stíhací letoun byl představen na aerosalonu MAKS-2021

VIDEO: Ruský ,,Šach mat&quote; americké F-35? Nový očekávaný stíhací letoun byl představen na aerosalonu MAKS-2021
Autor: Alexey Nikolsky / Pool / AFP|Popisek: Nový ruský stíhač ,,Šach mat"
21 / 07 / 2021, 09:00

Pár dní si pobyl pod plachtou, první den mezinárodního aerosalonu MAKS-2021 v úterý byl konečně představen veřejnosti. Nový ruský stíhací stroj, který má přezdívku ,,Šach mat", má poprvé vzlétnout v roce 2023. Současně se potvrdila informace, že letoun má být soupeřem americké stíhačky F-35 na mezinárodních trzích.

Několik dní napjatě očekávala odborná i laická veřejnost odhalení nového ruského lehkého stíhacího letounu. Nebylo dosud jasné, kdo stojí za vývojem nového stroje, ani jestli se bude jednat o jednomotorovou či dvoumotorovou platformu. Nyní Rusové konečně vnesli do věci více světla.

Na mezinárodní výstavě MAKS-2021 byl oficiálně představen lehký stíhací letoun 5. generace, který má prozatím přezdívku ,,Šach mat". Ten má symbolicky dát americkému letounu F-35, pro kterého má představovat rivala na mezinárodních trzích. Rusko počítá s tím, že nový letoun, na němž pracuje společnost OAK, která spadá pod ruský zbrojní gigant Rostech, bude mít v budoucnu právě na mezinárodním poli silnou pozici.

                                   

                                                                           Video: YouTube

Podle společnosti OAK se jedná o prototyp unikátního lehkého stíhače s prvky stealth, který ještě nebyl v Rusku vyvíjen. Agentura Reuters uvedla, že nová ruská stíhačka má poprvé vzlétnout v roce 2023, první ,,várka" strojů má být vyrobena v roce 2026.

Nový stíhač 5. generace, který bude pohánět jeden motor, má být obtížně detekovatelný, důraz je kladen na nízké provozní náklady. Rusku pak bude eminentně záležet na tom, aby stlačilo do rozumné finanční hladiny cenu za jednu letovou hodinu, aby byl letoun dlouhodobě ekonomicky výhodný, protože Rusové si jsou vědomi problémů, jež má v tomto směru jeho protějšek F-35. V amerických nejvyšších politických kruzích panuje nespokojenost s náklady na životní cyklus těchto stíhačů a vysokou cenu za jednu letovou hodinu, což nejnověji zmínil například Adam Smith, předseda výboru pro ozbrojené složky (SM informoval).

,,Šach mat" bude schopen vyvinout až dvojnásobnou rychlost zvuku, dolet má činit 3 000 km, hmotnost bojového zatížení 7400 kilogramů. K dispozici má být v budoucnu i bezpilotní verze, bude možné také stroj modifikovat na dvojmístnou verzi. Podle plánu má ,,Šach mat" vstoupit do služby mezi lety 2026-2027, potvrdil na výstavě MAKS-2021 šéf Rostechu Sergej Čemezov.

Předpokládá se, že cena za letoun bude činit mezi 25-30 miliony dolary. Právě citelně nižší cenu proti konkurentům jako je F-35, Čemezov na výstavě vyzdvihl. Cena amerického stíhače F-35 činí necelých 80 milionů dolarů, nicméně dá se předpokládat, že bude postupně dále klesat s přibývající poptávkou zejména z Evropy. Právě s nízkou cenou a srovnatelnými parametry s letouny 4., respektive 5. generace chce Rusko ,,bodovat" na mezinárodních trzích. Čemezov se už zmínil i o potenciálních zahraničních zájemcích, podle něho mohou mít o letoun zájem země Středního východu, Latinské Ameriky, některé státy asijsko-pacifického regionu. 

Na další informace si budeme muset počkat, protože Rusko je bude s ohledem na vývoj nové platformy dávkovat postupně. Pokud by však byl její vývoj zdárně tak brzo ukončen (o čemž můžeme mít oprávněné pochyby) a už v roce 2023 by poprvé vzlétla a stroj by splňoval výše uvedené parametry s přihlédnutím k nízké ceně, mohlo by se jednat o zajímavý letoun, který by v takovém případě zčeřil vody na mezinárodních trzích.

 

Zdroj: Reuters, aerotime.aero

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace