foto: Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0/T-14 Armata
Podle britské vojenské rozvědky se Rusko rozmýšlí, že nasadí v omezeném počtu ruský tank T-14 Armata na Ukrajině. Plošné nasazení skýtá poměrně velká rizika.
Rusko se v této fázi války rozhoduje o tom, zda nasadí své nejnovější tanky T-14 Armata na ukrajinské bojiště. Ve čtvrtek to uvedla britská vojenská rozvědka. Nicméně její představitelé současně dodávají, že případné nasazení Armat by se realizovalo v limitovaném počtu, a vozidla budou spíše plnit propagandistické účely.
Britská vojenská rozvědka tvrdí, že s možným nasazením ,,zázračné" ruské zbraně se pojí mnoho případných rizik. Podle rozvědky například ruští velitelé nevěří těmto tankům a odkazují se na velmi problematický vývoj vozidel, který je provázel a provází dodnes (SM informoval).
Psali jsme
K dnešnímu dni se Armata skutečně stala pojmem, označujícím buď dlouhodobou výstavbu, nebo neplodné pokusy udělat alespoň něco od nuly. Stejně jako...
A objektivně mají pravdu, Zmíněný vývoj byl charakteristický prodražením projektu, pomalou výrobou, zpožděním státních zkoušek, časovým odkladem ohledně spuštění sériové výroby, a neschopností pokročit v průběhu projektu tak, jak by si to kremelské politické i vojenské špičky představovaly. Jiný problém pak představuje přizpůsobení ruského logistického řetezce Armatám, protože vozidlo je větší a těžší než ostatní tanky zařazené do ruské výzbroje. V praxi by to znamenalo přezbrojení a změnu logistiky a s tím spojené navýšené ekonomické náklady.
Ruská armáda měla každopádně mít první vyrobené sériové kusy již v roce 2019. Počítalo se s tím, že armádu posílí 12 sériově vyrobených tanků Armata, tedy jedna rota. Bylo však jasné, že takový cíl je vzhledem ke zpožděnému vývoji tanku a chronickým finančním problémům nereálný a spíše zbožným přáním. V listopadu 2021 ruská média informovala o tom, že prvních 20 kusů tanku by mělo být dodáno na konci roku 2021.
Psali jsme
IRIS znamená bohyně duhy, ale též duhovku oka, což stejně jako otisk prstu je jedinečným identifikátorem člověka. IRIS je tedy v návaznosti na toto...
Armata na sebe výrazněji upozornila v prosinci minulého roku, když tanky byly na snímcích zachyceny na cvičišti v jižním Rusku. Právě tento fakt měl ukazovat na to, že by měly být nasazeny v této fázi války na ukrajinském bojišti.
Zůstává otázkou, jak by mohl limitovaný počet Armat zamíchat kartami na ukrajinském válčišti s výše zmíněnou nedůvěrou ruských velitelů v jejich schopnosti. Pokud budou figurovat pouze v omezeném množství (tedy například 12 tanků) a s problémy, které jsme jmenovali, tak to spíše vypadá na to, že půjdou do ,,ukrajinského mlýnku na maso". 12 tanků, tedy jedna rota, jak už jsme zmiňovali, válku určitě nevyhraje. Od Běloruska po Krym je to 700 km a co tam může výrazněji změnit právě 12 tanků, které Rusko považuje za nejmodernější?
Psali jsme
Wagnerova skupina velmi často působí a působili v Africe v oblastech s velkými přírodními zdroji. Takže jejich působení na Ukrajině...
Naopak Ukrajina dostane západní tanky - Challenger 2, nově se objevily informace o tom, že by Francie mohla poslat Ukrajincům také osvědčené tanky Leclerc. Ještě na závěr dodejme, že klíčové budou nejen včasné dodávky techniky, ale i munice, náhradních dílů a výcvik osádek. Dodávka západní vojenské techniky je motivována snahou, aby byl obránce připraven na údajnou rozsáhlou ruskou ofenzivu, která má zahrnovat i možný druhý útok na Kyjev.
Zdroj: standard.co.uk, Politico
Tagy