Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Vypouštění dronu Switchblade 300
Na Ukrajinu míří další moderní výzbroj, tentokrát USA dodávají bezpilotní drony Switchblade.
Nové hrozbě budou muset čelit ruští vojáci na Ukrajině. Miniaturizované bezpilotní drony od společnosti AeroVironment (jinak také známé jako kamikaze drony) budou postupně dodány ukrajinské armádě. Na horkou válečnou půdu má podle plánu dorazit 100 dronů Switchblade 300 za 800 milionů dolarů, dodávku schválil americký prezident Joe Biden. Ukrajina požádala podle USA i o tento druh zbraní a Washington bez větší časové prodlevy svolill.
Video: YouTube
Nebylo zpočátku jasné, jakou variantu USA na Ukrajinu posílají, nicméně poslední informace hovoří o tom, že USA kromě ,,balíčku" dronů Switchblade 300 dodají také účinnější verzi Switchblade 600, protože Ukrajina potřebuje mimo jiné účinně eliminovat tankovou sílu nepřítele. Má jich být celkem 10, převažovat nicméně v rámci dodávek bude varianta Switchblade 300.
Pro ruskou armádu bojující na Ukrajině zásilka moderních kamikaze dronů pro nepřítele znamená další problém, protože varianta 600 Switchblade se ,,specializuje" kromě jiného na účinnou likvidaci tanků a jiných obrněných vozidel s vysokou přesností. Switchblade 300 je pak určen mimo jiné k eliminaci lidské síly.
Přítomnost dronů Switchblade může ruské armádě vážněji zkomplikovat další postup ukrajinským vnitrozemím. Kamikaze drony (,,loitering munition" - vyčkávací munice) jsou malá UAV, která mohou být vyslána do vzduchu například z příručního minometu. Drony mají bojovou hlavici naplněnou výbušninou, která při kontaktu s cílem exploduje a způsobí poměrně značné škody. Najdou poměrně široké využití, nejen proti teroristům.
Switchblade je základní verzí rodiny bezpilotních dronů, i s trubicovým vypouštěcím zařízením činí jeho hmotnost 2,5 kg. Jeho rychlost činí 100 km/h, dolet 10 km a ve vzduchu vydrží 10 minut. Výhodou je, že příprava ke startu trvá méně než 2 minuty.
Ve službě je tento vzdušný prostředek od roku 2011. Prvních 75 systémů americká armáda převzala v roce 2012. Drony Switchblade 300 operovaly ve válce v Afghánistánu. do roku 2016 jich USA v Afghánistánu nasadily asi 4 000 kusů.
Operátor jej řídí přímo prostřednictvím pozemního řídícího systému (Ground Control System, GCS), nebo pracuje autonomně. Je vybaven systémem GPS a kamerou s přenosem barevného či infračerveného obrazu v reálném čase. Operátor může prostřednictvím dronu prozkoumat zvolenou oblast, prostřednictvím datové sítě předat informace o zjištěných cílech.
Pokud některý cíl „zamkne“, dron na něj provede střemhlavý útok a dopadne na něj rychlostí 160 km/h. Útok střemhlav je výhodný například proti jednotkám ukrývajícím se za překážkami. Verze Switchblade 600 byla do služby zavedena později, v roce 2020. Hmotnost kompletu činí 55 kg (15 kg činí váha samotného dronu), je o něco rychlejší než Switchblade 300, na cíl útočí rychlostí 185 km/h. Dosah vzdušného prostředku činí přes 90 km a ve vzduchu může vydržet 45 minut.
Pro ukrajinskou armádu bránící se již přes měsíc ruské invazi je Switchblade vhodným zbraňovým komplementem k dronům Bayraktar, které nemohou vzhledem k omezenému počtu ,,obsáhnout" všechny důležité či aktuální ruské cíle.
Výhodou dronů typu Bayraktar je, že se vrací po odpálení munice na základnu a jsou v pohotovosti k další misi. U kamikaze dronů je výhodou jejich minimální velikost, tedy detekovatelnost a schopnost působit ve ,,smečce", tedy jeden řídící dron vede skupinu dalších a v konečné fázi je napaden řadou úderů jeden cíl, nebo paralelně více cílů. Ale jako u jiné munice, dojde ke zničení a je nutno doplňovat počty. Další výhodou dronů je útok shora, takže na nejslabší místo obrněné techniky nebo na pěchotu v úkrytu mimo přímou viditelnost.
V současné době pak tato technologie zažívá velký vzestup a stále více armád uvažuje o jejím pořízení. Technologie tak není vlastní pouze USA, ale například možná ,,nepřekvapivě" také Izraeli. Ten vyvinul kamikaze dron IAI Harpy (výrobce IAI - Israel Aerospace Industries), respektive větší verzi IAI Harop. Drony se dostaly do většího povědomí akcemi namířenými na íránské cíle v Sýrii před několika lety.
V poslední době se velmi intenzivně zapsalo do položky průzkumné i bojové drony Polsko s drony Fly Eye a Warmate, jež též byly dodány Ukrajině.
Nejen o kamikaze drony, ale o celý sektor UAV má stále větší zájem i Maroko, které chce právě s Izraelem na tomto poli úžeji spolupracovat. Plány na vývoj kamikaze dronů již mělo Maroko konzultovat s přední izraelskou společností Israel Aerospace Industries (IAI). Severoafrický stát projevil již dříve seriózní zájem v pořizování dronů, a to i útočných, aby posílil svou vzdušnou ochranu. Maroko již obdrželo 13 tureckých dronů Bayraktar TB2, které jsme již zmínili výše.
Podle některých vojenských analytiků se kamikaze drony na moderním bojišti stanou příslovečným ,,game-changerem", který mohou poměrně velmi rychle otočit průběh konfliktu či války ve prospěch operátora těchto vzdušných prostředků.
Zdroj: cnbc.com, Wikipedia