VIDEO: Samohybný ruský minomet Drok na podvozku obrněného vozidla Tajfun-VDV

VIDEO: Samohybný ruský minomet Drok na podvozku obrněného vozidla Tajfun-VDV
Autor fotografie: Kirill Borisenko, (CC BY-SA 4.0)|Popisek: Minomet 2S41 Drok
24 / 11 / 2022, 13:00

Nedávno jsme v článku Bojový křest ruských obrněných vozidel Tajfun na Ukrajině informovali o tom, že kolová obrněná vozidla K-4386 Tajfun -VDV byla nasazena na Ukrajině. Jedna z variant vozidla, které je modulární, je také verze 82 mm minometu, kerá se nazývá 2S41 Drok.

SM informoval v článku ,,Bojový křest ruských obrněných vozidel Tajfun na Ukrajině" o tom, že tyto kolové platformy byly poprvé nasazeny na ukrajinské válčiště. Vzhledem k poměrně vysoké modularitě vozidel rodiny Tajfun, si dnes něco více řekneme o odvozené verzi minometu, která nese název 2S41 Drok.

                                 

                                                                           Video: YouTube

 

Zbraňový prostředek byl poprvé představen na prestižním vojensko-technickém foru Armija-2017, v zahraničí jej bylo možné poprvé vidět na mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní tecnhiky IDEX 2019 v Abú Dhab. Drok, jehož posádku tvoří 4 lidé, je navržen na podporu obojživelných útočných jednotek. Minomet může především využít vysoce mobilního a bytelného podvozku obrněného vozidla Tajfun-VDV a vylepšené průchodnosti obtížným terénem.

Minomet je díky těmto vlastnostem a relativně nízké váze vozidla schopen velmi rychle zaměřit nepřítele z různých směrů na vzdálenost až 6 km, některé zdroje uvádějí dle typu munice až 10 km. Na každý pád má představovat Drok výkonný minomet se zvýšenou pancéřovou ochranou, který má likvidovat vysoce chráněné cíle, aniž by sám ,,přišel k újmě".

Hlavní zbraní je 82 mm minomet, zbraň je osazena do plně otočné věže, může tedy snadno rychle měnit polohu, respektive  odměr a náměr. Minomet je schopen uskutečnit v automatickém režimu palbu rychlostí okolo 12 nábojů za minutu.

Drok může být vybaven přídavným 82 mm 2B24 minometem k palbě určené ze země. Další zbraní je pak dálkově ovládaný modul s jedním kulometem na přední straně střechy. Dá se tedy konstatovat, že výzbroj 82 mm minometem na zmíněnou platformu, jejíž hmotnost je relativně nízká, a představuje tak vysoce mobilní vozidlo, je vhodnou či adekvátní zbraňovou výbavu, neboť ruské minomety vždy patřily k těm kvalitním.

morta

                                             Minomet 2S41 Drok (Foto: Kirill Borisenko, (CC BY-SA 4.0

 

Střešní část komplexu poskytuje zázemí moderním optoelektronickým systémům včetně detekce a varovných zařízení před útokem.

Minomet je v současné době v testovací fázi, pokud bude zařazen do výzbroje, jedná se vzhledem ke svým vlastnostem o zajímavý zbraňový prostředek.

Ještě na závěr uveďme, že samohybné minomety stejně jako samohybné dělostřelectvo jsou v poslední době velmi žádaným artiklem. A u minometů se mění klasická role prostředku pro nepřímou palbu k prostředku schopného přímé i nepřímé palby.

Zdroj: Globalsecurity.org


Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace