VIDEO: Slibně vypadající ruský lehký tank Sprut-SDM1 má za sebou testovací fázi

VIDEO: Slibně vypadající ruský lehký tank Sprut-SDM1 má za sebou testovací fázi
Autor fotografie: Rostech|Popisek: Sprut-SDM1
31 / 12 / 2020, 13:00

Na konci prosince zveřejnila ruská armáda video z testovací fáze lehkého ruského tanku Sprut-SDM1. Se zkouškami panuje na ruské straně spokojenost.

Ruská armáda může být zatím s proběhnuvšími testy lehkého tanku Sprut-SDM1 spokojená. Výrobní ředitel společnosti Rostech Bekchan Ozdojev prohlásil, že tank byl během testů podroben mimo jiné extrémním testům na moři nebo v subtropických podmínkách, kde teploty dosahovaly i nad 40 stupňů Celsia. V příštím roce naopak vozidlo absolvuje testy ve velmi nízkých teplotách.

                                   

                                                                             Video: YouTube

Ozdojev dále řekl, že schopnosti tanku zaujmou i potenciální zahraniční zákazníky. O vozidlo projevila zájem i Indie, která by mohla využít Sprut-SDM1 ve vysoko položených oblastech. Jednání o možném pořízení lehkého tanku pokračují dál a zatím neznáme výsledek.

Podle tiskového prohlášení společnosti Rostech testy prokázaly, že lehký tank je schopen plout na hladině, zároveň střílet na cíl a bezpečně a jednoduše přistát na břehu. Režim palby byl pak realizován v různých podmínkách.

Sprut-SDM1 je určen k ničení tanků nepřítele a příslušníků nepřátelských sil obojživelnými či leteckými silami nebo i speciálně určenými jednotkami pozemních sil. Jeho hlavní výzbrojí je protitanková zbraň ráže 125 mm schopná palby municí APFSDS , HE-Frag, HEAT a ATGM. Rusové zejména dávají ,,na odiv" fakt, že Sprut-SDM1 jako lehký tank disponuje palebnou silou hlavního bojového tanku.

Při porovnání vnější charakteristiky korby se zdá být pravděpodobné, že výchozí platformou pro Sprut je BMD-4, jež má ve výzbroji 100 mm kanon. Prodloužením korby o dva páry pojezdových kol, přepracováním prostoru výsadku na prostor pro munici a další technologie bylo dosaženo požadovaného výsledku.

Sprut - SDM1 má palebnou sílu MBT, ale v žádném případě nedisponuje balistickou ochranou odolnou proti takovému i slabšímu protivníkovi. Jeho role je vytvoření palebné převahy v boji s horskými, motorizovanými nebo výsadkovými jednotkami s výzbrojí lehce pancéřovanou a je schopný v případě potřeby i účinně zasáhnout i proti MBT, avšak pouze v případě početní převahy nebo v léčce.

 

Zdroj: Russia Beyond

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace