VIDEO: Šok pro Čínu a Rusko: bojový dron Valkyrie bude doprovázet F-22 a F-35

VIDEO: Šok pro Čínu a Rusko: bojový dron Valkyrie bude doprovázet F-22 a F-35
Autor: screenshot Youtube|Popisek: XQ-58A Valkyrie
08 / 03 / 2019, 14:30

Výzkumné laboratoře amerického letectva představily demonstrátor nového bezpilotního bojového letounu XQ-58A Valkyrie, který byl vyvíjen v tichosti přes 2,5 roku.

Nový subsonický bezpilotní bojový letoun (UCAV) na dlouhou vzdálenost XQ-58A Valkyrie absolvoval svůj první let nad Arizonou, který trval 76 minut. Dron se stealth technologií má naplánováno celkem pět testovacích letů rozdělených do dvou fází.

                                          

Na novém dronu se podílely Výzkumné laboratoře amerického letectva a společnost Kratos, které pracovaly na vývoji Valkyrie v tichosti přes 2,5 roku, než došlo k jeho prvnímu letu. O dronu se pak hovoří jako o ,,game-changeru" i proto, že by měl doprovázet letouny F-22 a F-35. To vše navíc za nízké pořizovací náklady. UCAV má podle serveru thedrive.com dosah necelých 4 000 km, jeho maximální rychlost činí přes 1 000 km/h a může nést pár pum GBU-39.

,,XQ-58A Valkyrie je prvním příkladem třídy dronu, která je definována nízkou cenou a provozními náklady, zatímco na druhé straně poskytuje bojové schopnosti, které mohou být rozhodujícím činitelem," prohlásil programový manažer dronu Doug Szczublewski. Kromě nízkých nákladů bude Valkyrie poskytovat rovněž podporu při elektronickém boji, která bude mít formu ,,kooperativního roje". Rusku ani Číně se však příliš ,,zamlouvat" nebude, že Valkyrie bude tvořit doprovod amerických letounů F-22 a F-35.

 

Zdroj: thedrive.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace