foto: Tyg728, CC BY-SA 4.0/letadlová loď Šan-tung (ilustrační obrázek)
Čína může slavit další úspěch. Na vodu spustila třetí letadlovou loď pojmenovanou Fu-ťien (,,typ 003"), která je skoro stejně velká jako její americké protějšky. Je zatím z trojice nejpokročilejší letadlovou lodí.
Tato zpráva Američany jistě nepotěší, protože Čína opět významně promluvila do námořních závodů. V pátek byla spuštěna na vodu třetí čínská letadlová loď Fu-ťien. Po letadlové lodi Liao-ning a Šan-tung je již třetím plavidlem této kategorie, které se podařilo Číně postavit. Jedná se o první čínskou letadlovou loď kompletně navrženou a postavenou domácími loděnicemi. Plavidlo má být přijato do služby v roce 2024.
Fu-ťien má výtlak kolem 80 000 tun a především je vybaven na rozdíl od dvou předchozích letadlových lodí elektromagnetickým katapultem. Nejenže je toto zařízení energeticky méně náročnější, ale dokáže odbavit více letounů a rychleji než parní katapult.
Video: Youtube
Čínské letadlové lodě mají zemi, která je staví, dodat lesk či punc globální námořní velmoci, která se má vyrovnat americké. Právě stavba nových letadlových lodí má výrazně zvýšit námořní prestiž Říše středu a spolu s ekonomickými kapacitami představovat skutečného ,,čínského tygra".
Psali jsme
Americká armáda utvoří další výsadkovou divizi, která má pomoci k získání budoucí nadvlády USA v Arktidě.
V minulosti se v médiích objevily zprávy, že Čína by chtěla postavit až 6 letadlových lodí, což je v podstatě polovina počtu amerických letadlových lodí. Každopádně čtvrtá čínská letadlová loď (zatím bezejmenný ,,typ 004") je už naplánována. Měla by v existujících parametrech překonat trojici již postavených. Její výtlak by měl činit až 110 000 tun a mít již jaderný pohon, zatímco tři předchozí plavidla disponují konvenčním.
Letadlová loď ,,typ 004" by měla být rozměrnější než sesterské lodě a je možné, že si místo na ni najdou i laserové zbraně, respektive railguny, protože plavidlo bude moci generovat velké množství elektřiny. Dokončena by mohla být čtvrtá čínská letadlová loď na konci dekády, datum je však pohyblivé. Původní ,,smělé" plány počítaly s tím, že čtvrtá letadlová loď by mohla být zkompletována do roku 2022. To se však již s určitostí hraničící s matematickou jistotou nestihne.
Americká odpověď: Letadlové lodě třídy Gerald R. Ford
Protože je v novodobých podmínkách námořní moc determinována z velké části provozováním letadlových lodí, nemohou a ani nechtějí USA zůstat pozadu. K dispozici mají kromě starších letadlových lodí zatím dva plavidla moderní třídy Gerald R. Ford, na kterou sází - stejnojmennou jednotku a USS John F. Kennedy. Druhá jmenovaná jednotka by měla vstoupit do služby ještě tento rok.
Psali jsme
Čína nabízí víceúčelové bojové letouny JF-17 Argentině, ta projevila o stroje zájem. Nákup ale jistý není, Argentina zatím pečlivě ,,mapuje pole”....
Na další jednotce - USS Enterprise - se pak pracuje a počítá se s tím, že vstoupí do služby v roce 2028. Výhledově se pak stane součástí amerického námořnictva také USS Doris Miller, tedy čtvrtá jednotka třídy Gerald R. Ford. Její kýl má být založen v roce 2026, spuštěna na vodu v roce 2029 a o tři roky později přijata do služby.

USS Gerald R. Ford (Foto: Wikimedia Commons, volné dílo)
Třída Gerald R. Ford představuje novou generaci nejmodernějších letadlových lodí s jaderným pohonem, které mají postupně nahradit ve službě letadlové lodě tříd Enterprise a Nimitz. Výtlak plavidel činí 101 600 t (plný), délka 337 m, rychlost 30 uzlů (56 km/h).
Výzbroj tvoří systémy RIM-162 ESSM (střela moře-vzduch sloužící k obraně proti letadlům a protilodním střelám) a RIM-116 RAM (infračerveně naváděná střela), 2 kanony Phalanx ráže 20 mm a 4 kulomety M2 Browning ráže 12,7 mm. Počítá se s provozem stíhacích letounů F-35 JSF, úderných letounů F/A-18E/F Super Hornet, letounů pro elektronický boj EA-18G Growler, letounů včasné výstrahy E-2 Hawkeye, transportních letounů C-2 Greyhound, vrtulníků SH-60 Seahawk a bezpilotních letounů.
Psali jsme
V budoucnu by mohl být nový protivzdušný systém S-500 vyvážen a do Číny a Indie, ale i do dalších ruských ,,spřátelených” států.
Američané nechtějí nechat nic náhodě, a proto má mít třída Gerald R. Ford celkem 10 jednotek (hovoří se i o 11), poslední jednotka má být podle harmongoramu dodána v roce 2058. Všechny jednotky mají (budou) mít jaderný pohon, což u čínských protějšků, jak jsme již uvedli jinde, neplatí, protože první letadlovou lodí s jaderným pohonem je Fudžian. Předpokládaná délka životnosti jedné lodi v třídě Gerald R. Ford je 50 let.
USA se zatím nemusí obávat, že by je Čína v počtu letadlových lodí dohnala, může se ale přiblížit, a to už problém představuje. Americké námořnictvo sice bude schopno to čínské přečíslit, ale za cenu přeskupení sil, změně přítomnosti v různých regionech, tedy oslabení globální projekce. Čína je navíc v tuto chvíli jedinou zemí mající ambice a schopnost vybudovat flotilu letadlových lodí.
Zdroj: CNN, The Guardian
Tagy