VIDEO: Spojené arabské emiráty dostanou další letouny GlobalEye od švédského SAABu

VIDEO: Spojené arabské emiráty dostanou další letouny GlobalEye od švédského SAABu
Autor: SAAB|Popisek: Letoun GlobalEye
14 / 01 / 2021, 11:00

Spojené arabské emiráty (SAE) dostanou od švédské společnosti SAAB další 2 letouny včasné výstrahy (AWACS) GlobalEye. Nový kontrakt je rozšířením dohody z roku 2015, kdy si SAE objednalo první stroje.

Pro SAE jsou připraveny další letouny včasné výstrahy GlobalEye, informoval server Defense News. Nová smlouva, signovaná 30. prosince minulého roku, je vlastně rozšířením kontraktu podepsaného v závěru roku 2015, kdy si SAE objednaly 2 tyto letouny (v roce 2017 pak přikoupily třetí), o další 2 stroje. Celková hodnota nového kontraktu pak činí 1 miliardu dolarů, uvedl server Defense News. SAE projevily zájem o další 2 stroje v roce 2019.

                                  

                                                                            Video: YouTube

,,Jsme hrdi na to, že SAE i nadále důvěřují společnosti SAAB a jejím řešením," prohlásil šéf švédské společnosti Micael Johansson. Letoun GlobalEye byl SAE ušit ,,na míru". Předpokladem je, že SAAB dokončí práce na 2 nových letounech do roku 2025. První letoun GlobalEye v rámci smlouvy z roku 2015 byl dodán SAE v dubnu a druhý v září loňského roku.

Stroj je vyvinut z letounu Bombardier Global 6000 a je schopen lokalizovat své cíle ve vzduchu, na zemi a na vodě. SAAB udává dosah radaru Erieye až v hodnotě 450 km (216 námořních mil) při běžné operační výšce. Stroj má možnost hlídkových letů v době trvání až 11 hodin. První let letounu se uskutečnil před třemi lety.

Ještě se zmiňme, že GlobalEye je produktem divize SAABu s názvem SAAB Electronics. Produktem této divize jsou například celkem známé radiolokátory Giraffe nasazené v Afghánistánu, dělostřelecké radiolokátory ARTHUR zavedené i v naší armádě neboť tato divize zabezpečuje i šifrové prostředky, spojovací prostředky a kybernetickou bezpečnost.

Divize SAAB fungovaly poměrně samostatně v zahraničních kontraktech, což vedení SAAB vyhodnotilo jako kontraproduktivní a vznikl koordinační prvek, kdy při jednáních o určitém produktu, například letounu JAS-39 E/F Gripen, je nabízen i produkt jiné divize k rozšíření schopností daného zájemce. Toto se dříve nedělo a SAAB ztratil řadu možných zákazníků. Takže uvidíme, zda GlobalEye je jediným produktem, s čím v SAE SAAB uspěje. 

 

Zdroj: Defense News, Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace