Společně proti Ukrajině - Rusko bude vyrábět íránské drony na svém území

Společně proti Ukrajině - Rusko bude vyrábět íránské drony na svém území
Autor fotografie: Fars Media Corporation, CC BY 4.0|Popisek: Íránský dron Šahíd 129 (ilustrační obrázek)
20 / 11 / 2022, 13:00

List The Washington Post uvedl, že Írán pomůže na ruském území vyrábět své drony, které budou použity ve válce proti Ukrajině. Produkce by mohla začít již během několika měsíců.

Není pochyb, že válka na Ukrajině vyčerpává obě strany konfliktu. Ukrajinu zásobují i nadále zbraňovými dodávkami západní země, Rusko se musí ohlížet přirozeně jinde, například u Íránu. A Kreml zde našel vhodného spojence pro válku, neboť Teherán zásobuje Moskvu sebevražednými drony Šahíd-136. Tyto vzdušné prostředky sice nejsou tak výkonné jako jeho západní protějšky, trpí poruchovostí, ale škody mohou napáchat velké, což také v současnosti činí.

Vzhledem k tomu, že sebevražedné íránské drony ničí systematicky vybrané ukrajinské cíle, z pohledu Ruska se osvědčily. Plní svůj účel, protože v rámci nové strategie Kremlu likviduje kritickou infrastrukturu obránců. Rusko tak usiluje o to, aby pokračující útoky na kritickou infrastrukturu přinutily Ukrajinu jednat o míru. Podle dostupných informací Rusko od srpna použilo více než 400 íránských kamikaze dronů, které dopadaly na vybrané cíle kritické infrastruktury. A ruský agresor hodlá v těchto útocích pokračovat.

                                   

                                                                          Video: YouTube

Vzhledem k okolnostem se Teherán a Moskva se dohodly na tom, že se na ruském území budou vyrábět stovky bezpilotních prostředků. Podle listu The Washington Post zástupci obou zemí finalizovali dohodu na začátku listopadu v Íránu a v současné době jsou činěny kroky k tomu, aby se mohla během několika měsíců na ruském území rozběhnout výroba íránských dronů. Moskva počítá s jejich hromadným nasazováním proti Ukrajině v rámci shora zmíněné strategie, to znamená ničení kritické infrastruktury a civilních cílů.

Zmíněná dohoda představuje další kamínek v mozaice hlubší spolupráce mezi oběma zeměmi. Rusko má totiž v navazování podobných účelových spojenectví značně zúžený manévrovací prostor, a Teherán, stejně jako Rusko postižený západními sankcemi, se zdá pro Moskvu vlastně nejvhodnějším partnerem. Ten pomůže překlenout kritické období, kdy se okupantům nedostává přesně naváděné munice. Jak už vyšlo najevo, Rusko trpí nedostatkem dělostřelecké a další munice, tak ji shání také v KLDR. Ta ale zbrojní obchody s Ruskem popírá.

Pro Írán může být toto ,,manželství z rozumu" též výhodné, protože může z Ruska dostat víceúčelové bojové letouny Su-35SE, o něž projevil dříve zájem. Kontrakt však zatím nebyl uzavřen. Íránu by se otevřely i další možnosti, jak získat jiné zbraňové prostředky z Ruska, jejichž uplatnění na světových trzích je z podstaty věci limitované.

Zdroj: The Washington Post


Tagy článku

-->