Video: Starty ruských raket z kosmodromu Pleseck

Video: Starty ruských raket z kosmodromu Pleseck
Popisek: Ilustrační foto
05 / 10 / 2016, 16:15

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo 3. října na YouTube video při příležitosti oslav Dne vesmírných sil nejzajímavější záběry startů raket z kosmodromu Pleseck v Archangelské oblasti, který je nejfrekventovanějším kosmodromem bývalého Sovětského svazu i současného Ruska.

O tomto kosmodromu bylo známo mnohem méně informací než o Bajkonuru. Vzhledem k vojenskému programu a umístění vojenské raketové základny podléhala jeho existence po jistou dobu režimu utajení. Celý jeho název zní Kosmodrom Pleseck - první státní zkušební kosmodrom. Dalším kosmodromem na území Ruska je Kosmodrom Vostočnyj.

Na kosmodromu Pleseck byl vybudován raketový komplex "Angara", a úspěšně proběhly i první starty nových nosných raket třída "Angara-1.2pp" a "Angara-A5". Rakety Angara představují rodinu nosných raket vyvinutých moskevským Státním kosmickým vědeckovýrobním střediskem M.V.Chruničeva. Tyto nosiče mohou vynést na nízkou oběžnou dráhu 3 800 až 24 500 kg. Spolu s nosnou raketou Sojuz 2 jsou určeny k nahrazení několika starších nosných raket. Zdroj: Wikipedia, tass.ru

První úspěšný start balistické rakety se uskutečnil 3. srpna 1957z kosmodromu Bajkonur. Od 4. října 1957, kdy odtud byla vypuštěna první umělá družice Země Sputnik 1, je používán i pro kosmické starty. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace