VIDEO: Italové pracují na nové výsadkové vrtulníkové lodi. Ponese název Thaon di Revel podle slavného velitele

VIDEO: Italové pracují na nové výsadkové vrtulníkové lodi. Ponese název Thaon di Revel podle slavného velitele
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Landing Helicopter Dock - LHD
25 / 09 / 2017, 12:00

Itálie staví svou víceúčelovou výsadkovou vrtulníkovou loď.

Víceúčelová výsadková vrtulníková loď (LHD - Landing Helicopter Dock), na které Italové pracují, se bude jmenovat Thaon di Revel podle vojenského velitele Paola Emilia Thaona di Revel. Uvedl to server navyrecognition.com. Italská LHD se nyní staví v loděnici Fincantieri ve městě Castellammare di Stabia pro italské námořnictvi.

psali jsme: IJN Shinano, gigantická letadlová loď císařského Japonska

Informace, které jsou zatím o italské LHD k dispozici, jsou takové, že italská LHD by měla být 245 metrů dlouhá a 36 metrů široká. Předpokládaná maximální rychlost plavidla by podle konstruktérů měla být 25 uzlů. Výtlak LHD má mít 25 000 tun. LHD pak v předpokládaném plánu pojme celkem 1064 mužů posádky.

Plavidlo bude moci pojmout ,,nastálo" dvanáct středních třímotorových víceúčelových vrtulníků AgustaWestland AW101 či středních dvoumotorových víceúčelových vojenských vrtulníků NH90. ,,Alternativně" pojme i šest amerických bojových letounů F-35B a čtyři vrtulníky určené pro kratší nasazení. 

Na palubu italské LHD by se mělo ,,vejít" i americké vojenské výsadkové vznášedlo LCAC (Landing Craft Air Cushion). Hangár na dvou palubách měřících přes 1 200 čtverečních metrů je k dispozici pro vozidla až do 60 tun váhy.

psali jsme: VIDEO: Čína spustila na vodu svou druhou letadlovou loď

Pohon LHD mají zajišťovat dvě turbíny a dva dieselové motory v uspořádání CODOG (Combined diesel or gas). Dosah plavidla bude podle designerů 7000 námořních mil.

Na rozdíl od ostatních LHD se počítá s tím, že italské LHD bude ,,patřičně" vybaveno i vyzbrojeno. Thaon di Revel má být osazeno radarem Kronos StarFire a radarem AESA (active electronically scanned array) Kronos Power Shield. Plavidlo bude rovněž vybaveno sonarem pro ochranu před torpédy a rušičkami signálu. Zbraně budou zahrnovat 16 vertikálních vypouštěcích zařízení řízených střel Sylver A50 pro rakety Aster 15 či rakety CAMM zbrojního koncernu MBDA. Dále pak výzbroj budou tvořit kanóny 76 mm. Na zbraňových systémech se podílela italská společnost Leonardo.

Loděnice Fincantieri začala s pracemi na LHD v červenci tohoto roku, a pokud vše půjde podle plánu, tak by měl  Thaon di Revel nahradit letadlovou loď Garibaldi okolo roku 2020.

Zdroj: navyrecognition.com

Tagy článku