VIDEO: Střela Kalibr najde v ruském námořnictvu širší využití, na další ponorce a korvetě

VIDEO: Střela Kalibr najde v ruském námořnictvu širší využití, na další ponorce a korvetě
Autor fotografie: Mil.ru, CC BY 4.0|Popisek: Korveta Stěreguščij
15 / 03 / 2023, 14:30

Ruské námořnictvo chce vyzbrojit střelou s plochou dráhou letu Kalibr další plavidla, počítá s širším využítím této rakety.

Ruské námořnictvo hodlá vybavit další svá plavidla střelou Kalibr, informoval server Defense News. Nejnověji by se to mělo týkat jednak ponorky Kronštadt třídy Lada, která má vstoupit do služby tento rok, a také korvety Stěreguščij. Již dříve oznámil šéf loděnic Sevmaš Michail Budničenko, že střelou Kalibr bude vybaven i jaderný křižník Admiral Nachimov.

Zatímco dříve nadzvukové střely P-700 Granit instalované na křižníku byly schopné zasáhnout pouze cíle na vodě, nyní po instalaci nových střel Kalibr bude křižník moci zasáhnout cíle nejen je, ale také pozemní cíle, což výrazně zvýší bojový potenciál této lodi, která je opravována v ruských loděnicích Sevmaš od roku 2015.

                                   

                                                                          Video: YouTube

Co se týče výše zmiňované ponorky Kronštadt, její kýl byl položen už v roce 2005, nicméně konstrukce musela být pozastavena, od roku 2013 pokračuje dál, a plán je takový, že se připojí k Severní flotile. Předpokladem je, že plavidlo bude moci nést až 10 střel Kalibr. A právě díky těmto raketám získá Kronštadt schopnost nejen zasáhnout pozemní či námořní cíle, ale také nepřátelské ponorky.

Pokud hovoříme o korvetě Stěreguščij, jedná se o plavidlo, které je určeno ke ničení ponorek a obraně konvojů, útočit mohou lodě v této třídě na hladinové, vzdušné a pozemní cíle i ponorky. Stejnojmenná jednotka vstoupila do služby v roce 2008.

Vyzbrojení této lodě raketou Kalibr se má realizovat během plánovaných modernizačních prací, na plavidlo bude instalován univerzální palebný komplex 3S14, přičemž tato technologie umožní korvetě odpalovat nejen Kalibr, ale také hypersonické střely Zirkon. Plán je, že další lodě této třídy mají být postupně vyzbrojeny střelou Kalibr během modernizace.

Střela s plochou dráhou letu byla zařazena do služby v roce 1994. Ruské námořnictvo ji použili například během občanské války v Sýrii, poměrně frekventované je jejich použití nyní ve válce na Ukrajině. Byly vypuštěny například korvetami třídy Bujan, fregatami třídy Admiral Grigorovič a ponorkami třídy Kilo.


Zdroj: Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace