foto: Public Domain, Boeing/Prototypy T-7
Nový americký cvičný letoun T-7A Red Hawk má nahradit stávající stroj Northrop T-38.
Americké letectvo hledalo náhradu za stávající cvičný stroj Northrop T-38, kterou má být T-7A Red Hawk. T-7A Red Hawk je výsledkem americko-švédské spolupráce, respektive firem Boeing a SAAB. Vývoj letounu probíhal v programu T-X, jehož cílem bylo adekvátním způsobem nahradit již zmíněný stroj T-38. Red Hawk přichází se schopnostmi, které připraví nové adepty pro zdárnou pilotáž letounů 5. generace.
Video: YouTube
Na konci roku 2013 SAAB a Boeing uzavřely dohodu o společného pokročilého výcvikového systému. Prototyp byl představen o tři roky později a první let se uskutečnil v prosinci 2016. V září 2018 pak bylo oficiálně oznámeno, že právě nově vyvíjený letoun se má stát náhradou za T-38. O rok později americké letectvo dalo novému stroji název T-7A Red Hawk na počest afroamerických pilotů Mustangů z druhé světové války, tzv. Red Tails, také známých jako Tuskegee Airmen.
Red Hawk je jednomotorový proudový cvičný letoun pro pokračovací výcvik s dvojitou svislou ocasní plochou, tandemovým uspořádáním kokpitu a zatahovacím příďovým podvozkem. Pohonnou jednotku představuje dvouproudový motor s přídavným spalováním General Electric F404 a pro Boeing a SAAB bylo důležité vyvivnout takový letoun, který by nebyl náročný na výrobu, měl přijatelné pořizovací náklady, nízké náklady na údržbu. Při jeho konstrukci tak byly také využity nejnovější technologie jako například 3D tisk a obecně další pokročilé postupy, které by snížily náklady.
Psali jsme
USAF a společnost Northrop Grumman potvrdily, že první let očekávaného strategického bombardéru B-21 Raider se odkládá až na polovinu roku...
Americké letectvo počítá s tím, že mu bude dodáno v budoucnu celkem 351 nových strojů a 46 simulátorů, náhradních dílů a dalšího přidruženého vybavení za celkem 9,2 miliardy dolarů. Letouny mají být dodány do roku 2034, dosažení počátečních operačních schopností první letkou Red Hawků je plánováno na rok 2025 a plných operačních schopností pak na rok 2034. Vedoucí činovníci amerického letectva plánují dodávku prvního Red Hawku a simulátorů na rok 2023. Letoun a další příslušenství má pak dorazit na Randolphovu leteckou základnu v Texasu.
Ambicí Boeingu rovněž je nabídnout ozbrojenou verzi Red Hawku jako náhradu stárnoucím strojům F-5 a Dassault/Dornier Alpha Jet letectvům po celém světa. Podle Boeingu existuje široký prostor na světovém trhu pro uplatnění 2 600 Red Hawků jako cvičných, respektive lehkých bojových letadel.
Psali jsme
Víceúčelové stíhací letouny F-15E Strike Eagle jsou americkým letectvem nasazovány od roku 1989, a to by je rádo udrželo v aktivní službě nejméně...
V únoru začal Boeing s procesem sériové výroby Red Hawku ve svém závodě v St Louis. To je podle viceprezidenta Boeingu pro program T-7 historický okamžik pro další vývoj letounu i samotný průmysl. Dabundo prohlásil, že roll-out letounu se očekává na konci roku 2021, nebo začátkem roku následujícího.
SAAB plánuje přesunout výrobu částí letounu ze Švédska právě do USA do nového závodu, čímž má dojít ke zlepšení spolupráce s americkou stranou i zjednodušení logistiky. SAAB na programu nového cvičného letounu tak zřejmě vydělá nejvíce. Nová továrna SAABu může především usnadnit vstup dalších švédských produktů na obrovský americký trh.
Psali jsme
USAF usiluje o to, aby stíhač 5. generace F-35 byl v provozu pokud možno ještě 50 let. Během této doby vzniknou nové, respektive vylepšené verze....
V tomto projektu je zajímavá pozice a motivace SAABu. V době, kdy SAAB pracoval na JAS-39 E/F Gripen, se zapojil do projektu T-X. A bylo to zrovna v období, kdy švédská armáda začala hovořit o narůstající potřebě pořídit nový cvičný letoun. Jisté ambice si v případném proniknutí na švédský trh činilo Aero Vodochody s L-39 NG. Švédové hodně hovoří o spolupráci a otevření evropského zbrojního trhu, pokud se to ovšem netýká trhu švédského. SAAB má ve Švédsku mimořádné postavení, a to vzhledem k pozici majitelů a jeich finančního a průmyslového impéria.
Navíc ve Švédsku platí, že strategické projekty důležité pro obranu, kde jsou jasně vydefinovány letecké/vzdušné, námořní (hladinové/podhladinové s osádkou i bez ní) a kryptotechnologie, jsou zakázky zadávány přímo švédskému průmyslu bez výběrového řízení. A právě všechny tyto tři segmenty kontroluje SAAB (Gripen, bezpilotní vzdušné i podmořské systémy, ponorky, krypto).
SAAB si spojenectvím se společností Boeing tak zajistil přístup na velmi lukrativní trh, přístup k americkým technologiím a dokončení letounu, jenž v jeho produkci chyběl - tedy cvičného/lehkého bojového. Tímto krokem bude moci nabídnout švédskému letectvu bez výběrového řízení T-7A a k průniku na další trhy si zajistil silného partnera - Boeing.
Psali jsme
Americké letectvo si v rámci kontraktu v hodnotě 862 milionů dolarů objednalo kromě 6 nových stíhačů F-35 také 8 modifikovaných strojů, které...
Švédsko a USA mají již od dob studené války nadstandardní vztahy právě v oblasti citlivých technologií, kdy neutrální Švédsko neváhalo na palubě Dakoty provozovat jedinečné elektronické systémy k průzkumu teritoria tehdejšího SSSR, systémy, jež měly pouze a jenom USA. Pro USA je též toto spojenectví zajímavé, neboť získaly partera, jenž je na mnohých trzích akceptován spíše, než USA. Takže je to z obchodního hlediska win-win řešení a pro budoucí piloty nejmodernějších stíhačů jednoznačně výhra.
Zdroj: Defence Blog, Wikipedia
Tagy