VIDEO: Těžká ztráta pro Rusko: Ukrajinci zlikvidovali nový protivzdušný systém Tor-M2DT, který má být nasazen v Arktidě

VIDEO: Těžká ztráta pro Rusko: Ukrajinci zlikvidovali nový protivzdušný systém Tor-M2DT, který má být nasazen v Arktidě
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: Protivzdušný systém Tor-M2DT
04 / 02 / 2023, 14:15

Server Defence Blog uvedl, že Ukrajina zničila ruský nový protivzdušný systém Tor-M2DT, který má mimo jiné operovat v prostoru Arktidy.

Systém Tor-M2DT byl zničen v Chersonské oblasti ukrajinskými jednotkami, uvedl server Defence Blog. Pro Rusko to znamená významnou ztrátu. Rusko nasadilo Tor-M2DT na začátku prosince minulého roku. Veřejnost mohla spatřit protivzdušný systém poprvé v roce 2017.

Tyto systémy, za jejichž vývojem stojí ruský zbrojní koncern Almaz-Antej, jsou navrženy pro to, aby operovaly v nehostinných podmínkách Arktidy, a to v podmínkách až - 50 stupňů Celsia. Pro Rusko hraje Tor-M2DT důležitou roli ve ,,vyzbrojování" Arktidy s ohledem na zajištění ochrany nových základen v Zemích Františka Josefa, souostroví Nová země či na Wrangelově ostrově.

Raketový systém Tor-M2DT tvoří dvojvozidlo, které představuje další pokročilý stupeň vývoje raketového systému z roku 1986, a jež je schopné detekovat až 40 pohybujících se cílů na vzdálenost 15 km a ve výšce 12 000 m.

Tor-M2DT je systém o přibližné hmotnosti 40 tun (některé zdroje uvádí i 30 tun) a délce 16,3 m. Pohon zajišťuje 12válcový diesel YaMZ-847-10 o výkonu 800 hp. Tor-M2DT může dosáhnout na silnici rychlosti 45 km/h, maximální dojezd pak činí 700 km. Nenese žádnou obrannou výzbroj standardně kromě svých raket - 9M331 a 9M332, jichž má k dipozici 16.

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace