Video: THeMIS - nejlepší přítel vojáka budoucnosti

Video: THeMIS - nejlepší přítel vojáka budoucnosti
Autor: YouTube|Popisek: UGV THeMIS v akci
12 / 12 / 2016, 15:00

Vypadá jako poněkud naštvaný robot Wall-E, a děti z něj rozhodně nadšené nebudou. Vojáci ale získají plechového parťáka, který je schopen je podpořit palbou, proniknout do nebezpečné oblasti, dovézt munici či stáhnout raněného z bojiště.

První prototyp estonské firmy byl představen na výstavě DSEI 2015 v Londýně a jeho nejnovější varianta jménem THeMIS ADDER na letošní Singapur Airshow 2016. Nyní podle posledních zveřejněných údajů probíhají testy střelby s estonskou armádou.

Bezpilotní pozemní vozidlo (UGV) THeMIS má pásový podvozek s dvěma pásy, vozidlo je dlouhé 2,1 metru, vysoké necelý metr, váží 850 kg a může uvézt náklad až 750 kg. Kompaktní a modulární design zjednodušuje opravy a údržbu. Centrální část je vytvořena tak, aby mohla nést různé vybavení od zbraní, základny dronů (UAV) až po zdravotnickou verzi s nosítky.

THeMIS může být vyzbrojen širokou škálou zbraní jako například protitankovými střelami či kulometem. Varianta ADDER je kompatibilní s kulometem ráže 7,62 mm, 12,7 mm, 40 mm automatickým granátometem (CIS 40 AGL) a kulometem CIS 50 MG.

Kamerový systém vozidla je schopen sledovat jak stacionární, tak pohybující se cíle. ADDER je vybaven i noční kamerou a laserovým dálkoměrem.

V případě dálkového ovládání, operátor získává data ze senzorů v reálném čase a příkazy zasílá přes taktický data link.

Pohon zajišťuje hybridní systém - dieselový motor a elektromotor, kdy je ale vozidlo plně schopno provozu pouze na elektropohon, kdy využívá energii z li-on baterií. Systém dosahuje maximální rychlosti 50 km/h a jeho výdrž je až 8 hodin.

Zdroj: Army-technology.com 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace