VIDEO: Tři ruské jaderné ponorky se vynořily současně skrz arktický led během cvičení v Zemi Františka Josefa

VIDEO: Tři ruské jaderné ponorky se vynořily současně skrz arktický led během cvičení v Zemi Františka Josefa
Autor fotografie: Tiskový servis ruského Ministerstva obrany|Popisek: Ponorka prorazila artkický led
27 / 03 / 2021, 13:00

Cvičení Umka-21 je komplexním ruským vojenským cvičením v Arktidě, které zahrnuje stíhačky, odpaly torpéd a vojáky z arktických brigád. Cvičení se odehrává v Zemi Františka Josefa, což je souostroví v Severním ledovém oceánu.

Nyní je v oblasti cvičení průměrná teplota mínus 25 až mínus 30 stupňů, tloušťka ledové pokrývky je až jeden a půl metru, vítr dosahuje v nárazech rychlosti až 32 metrů za sekundu.

Na cvičení se podílí více než 600 vojenských a civilních pracovníků, asi 200 druhů zbraní, vojenské a speciální techniky.

"V rámci arktického cvičení se tři ponorky s jaderným pohonem vynořily zpod ledu v oblasti s poloměrem 300 metrů poprvé v historii ruského námořnictva," uvedl admirál Nikolaj Jevmenov v přímém videohovoru s prezidentem Putinem, kterého oslovoval jako „Tovarišče“, tedy soudruha…

Podle Putina vynoření tří ponorek najednou skrz arktický led nemá obdoby v dějinách sovětského ani  moderního ruského námořnictva.

Ruské ministerstvo obrany natočilo z arktického cvičení PR video.

Video: YouTube

Zdroj: Ruské MoD, The Barents Observer

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.