VIDEO: Třída Sachsen - Pokročilé německé protiletadlové fregaty s technologií stealth

VIDEO: Třída Sachsen - Pokročilé německé protiletadlové fregaty s technologií stealth
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Fregata Hessen
04 / 10 / 2022, 13:00

Německé námořnictvo má k dispozici několik jednotek protiletadlových fregat v třídě Sachsen.

Součást německého námořnictva jsou i protiletadlové fregaty, které vznikly ve třídě Sachsen. Třída Sachsen obsahuje celkem tři jednotky - stejnojmenná Sachsen, Hamburg a Hessen, jednotky byly uvedeny do služby mezi lety 2003-2006. Třída Sachsen nahradila torpédoborce třídy Lütjens. Vývoj plavidel začal v 90. letech, německé námořnictvo se poohlíželo po takovém řešení, které by adekvátně nahradilo již zmíněné třídy Lütjens, protože ty vzhledem ke svému stáří již nemohly plnit roli účinného protivzdušného prostředku.

Mezi prvními důležitými kroky ke stavbě moderních námořních platforem bylo podepsání memoranda porozumění mezi německou vládou, loděnicemi Blohm & Voss, Royal Schelde s Bazan (nyní Navantia) v roce 1993. V roce 1996 německá vláda podepsala kontrakt na vybudování 3 jednotek s možní opce na 1 další s pracovním názvem Thüringen. Možnost však v tomto případě zůstala nevyužita zejména z finančních důvodů. Cílem bylo vyrobit silná plavidla, která by spolehlivě plnila své úkoly zvláště v oblastech se zvýšenými hrozbami. Prvotním cílem je zabezpečit protivzdušnou obranu německé flotily, sekundární pak protiponorkové a další mise.

                                    

                                                                             Video: YouTube

Ve fregatách jsou uplatněny prvky stealth, lodě vychází z designu fregat třídy Brandenburg, kde aktuálně figurují ve službě 4 lodě. Výtlak fregaty třídy Sachsen o délce 143 m činí 4 200 t (standardní), plný 5600 t. Pohonný systém tvoří CODAG, tedy kombinovaný námořní pohonný systém, využívající kombinace dieselmotorů a plynové turbíny. Tvoří jej jedna plynová turbína General Electric LM2500 o výkonu 31 960 hp a dva diesely MTU 20V 1163 TB93 o výkonu 20 130 hp, pohánějící dva lodní šrouby. Lodě mohou dosáhnout rychlosti 29 uzlů (54 km/h), dosah potom činí 4 000 nám. mil při 18 uzlech.

A co zbraňová výbava? V 32 buňkách vertikálního vypouštěcího sila Mk.41 je neseno 24 protiletadlových řízených střel Standard SM-2 a 32 střel RIM-162 ESSM (čtyři v jedné buňce), sloužících především k obraně vůči protilodním střelám. Pro obranu proti protilodním střelám jsou neseny též dva komplety RIM-116 Rolling Airframe Missile (RAM). Fregaty dále nesou osm protilodních střel Boeing Harpoon. Hlavňovou výzbroj představuje jeden 76mm kanón OTO Melara a dva 27mm kanóny Rheinmetall.

hesen

                                                  Fregata Hessen (Foto: Mark Harkin, flickr CC BY 2.0)

 

Dále jsou vybaveny šesti 324mm torpédomety určenými k vypouštění lehkých protiponorkových torpéd Eurotorp MU90 Impact. Po roce 2010 byly vrhače klamných cílů Mk.36 SRBOC nahrazeny modulárními vrhači klamných cílů Rheinmetall MASS. Na zádi se nachází přistávací plocha a hangár pro dva vrtulníky typu NH90.

Před 6 lety padlo rozhodnutí, že trojice fregat projde procesem modernizace tak, aby mohly být poté zapojeny do protiraketové obrany evropských zemí NATO.

Na závěr dodejme, že stavba plavidel třídy Sachsen nebyla levnou záležitostí a totéž platí i o jejich údržbě. Fregaty totiž mají pokročilý design s prvky stealth, jak už jsme uvedli na jiném místě, špičkové senzory a zbraňovou výbavu. Celkové finanční náklady na stavbu trojice německých fregat se vyšplhaly na částku přesahující 2 miliardy eur. To však na druhé straně nemění nic na tom, že plavidla jsou považována za jedna z nejpokročilejších na světě a tvoří jednu ze základních os německého fregatního námořnictva.


Zdroj: Navy Recognition, military-today.com, Wikipedia



Tagy článku

-->