VIDEO: Tulipán, který protivníkovi nevoní. Největší ruský minomet 2S4 Tulpan jako ničitel měst

VIDEO: Tulipán, který protivníkovi nevoní. Největší ruský minomet 2S4 Tulpan jako ničitel měst
Autor fotografie: Vitalij V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0|Popisek: 2S4 Tulpan
23 / 05 / 2022, 09:00

Na Ukrajinu přivezli Rusové i svůj největší samohybný minomet 2S4 Tulpan, který byl nasazen i proti ukrajinským obráncům v ocelárnách Azovstal. Ukrajinské armádě se v Donbasu podařilo tento minomet zničit. Co ale tato zbraň vlastně umí?

Minomet vstoupil do služby již v roce 1972, celkem jich bylo vyrobeno skoro šest set. Hmotnost minometu činí 27 t, pohon zajišťuje motor o výkonu 375 kW, maximální rychlost na silnici je 60 km/h. Zajímavostí pak je, že v letech 1985-1991 tvořily součást výzbroje československé armády čtyři tyto minomety. Konkrétně byly minomety součástí 17. dělostřeleckého oddílu v Žamberku.

Minomet, který prošel v roce 2017 modernizací, je určen k likvidaci pevností, respektive opevněných obranných pozic nepřítele. 2S4 Tulpan je také smutně proslulý tím, že dokáže výrazně poničit infrastrukturu měst jak také názorně ukázal v minulosti ve městěch jako Groznyj či Bejrút, kde způsobil značné materiální škody. Ještě je nutné vzít v úvahu, že je jednou ze zbraní ruského hlavňového taktického dělostřelectva schopnou vystřelit i jadernou munici.

A v čem je tedy 2S4 tak výjimečný? Minomet je schopen vypálit pouze jednu ránu za minutu, ale o to větší je ničivější efekt. Především dokáže odpalovat vysoce explozivní granáty, a to až na vzdálenost téměř 20 km, klasický granát má dostřel ,,jen" necelých 10 km. Na rozdíl od houfnice může minomet střílet po téměř vertikální trajektorii a proto je účinný při střelbě přes zdi opevnění, do ústí jeskyní, na opačnou stranu hor, za kopec nebo shora na bunkry. 

Údajně má i schopnost odpálení taktické jaderné munice, jež při dopadu ,,za horu" i jen na 10 km chrání díky vertikální balistické křivce vlastní vojska, je však nutno brát v úvahu zamoření prostoru, tedy co je ziskem úderu, masivní ztráty protivníka nebo změna poměru sil za každou cenu i bez možnosti využití dobytého prostoru.

                                   

                                                                          Video: YouTube

O drtivé účinnosti a velkém ničivém účinku se přesvědčil Afghánistán a Čečensko, kde probíhaly války. V druhé čečenské válce, která začala v srpnu 1999 a skončila téměř o deset let později, ostřelovaly město Groznyj velmi efektivně náboji ,,Smelčak", naváděné laserem, které likvidovaly své cíle přesně a s menší spotřebou střeliva, tedy typ ,,chytré munice".

tulpan

                                                   2S4 Tulpan (Foto: Vitalij V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0)

Panovaly určité pochyby také o tom, zda tento původně sovětský zbraňový prostředek byl nasazen také v Sýrii. Nakonec bylo potvrzeno, že ano, i ze strany novinářů. Tulpany využívala armáda Bašára Asada proti rebelům v krvavé občanské válce.

V roce 2014 ukrajinská média informovala o tom, že proruští separatisté na Donbasu mají ve výzbroji právě tyto zbraňové prostředky, které byly například nasazeny při útoku na luhanské a později i doněcké letiště, nicméně neexistoval jednoznačný důkaz, že je separatisté skutečně vlastní. Jenže se později objevily fotky separatistů, jak pózují vedle nábojů do minometu a fakt, že několik Tulpanů mají ve výzbroji, potvrdil i dron OBSE.

Tuto zbraň Rusové použili mimo jiné proti zbývajícím obráncům oceláren Azovstal, jenž byl podle nejnovějších informací dobyt a evakuován. Média nyní informovala o tom, že se podařilo minomet zlikvidovat v Luhansku a zničení stroje se podařilo zaznamenat. Pro Ukrajince je vyřazení takové zbraně velkým úspěchem.

                                    

                                                                             Video: YouTube

 

Zdroj: National Interest

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace