Autor fotografie: US Navy, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Výsadková loď Projektu 775 (ilustrační obrázek)
Ukrajinci si připsali další vojenský úspěch ve válečné kampani proti ruským okupantům, poškodili výsadkovou loď Oleněgorskij Gorňak tak, že není zatím schopna plnit své bojové úkoly.
Ukrajincům se podařilo v noci na dnešek vážně poškodit ruskou obojživelnou výsadkovou loď Oleněgorskij Gorňak při útoku námořních bezpilotních dronů na strategicky důležitý ruský přístav Novorossijsk v Černém moři. Je to poprvé za rok a půl trvání války na Ukrajině, kdy se stal cílem útoku obchodní ruský přístav zvlášť takového významu. V Novorossijsku se nachází nejen námořní základna, loděnice, ale rovněž ropný terminál.
Poškození plavidla, které je zčásti potopené a zatím neschopné služby, potvrdil na svém twitterovém účtu poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko a také ukrajinská kontrarozvědka SBU. ,,Úspěšný útok námořními drony na ruskou výsadkovou loď v Novorossijské zátoce je mimořádnou operací, která mění situaci v Černém moři,” sdělil Heraščenko na sociální síti.
Ukrajinské zdroje sdělily CNN, že námořní dron vybavený 450 kg TNT zaútočil na výsadkovou loď, kde mělo být v tu chvíli asi 100 ruských námořníků. Útok se však měl obejít bez ztrát na životech. Ukrajina zvěřejnila na sociálních sítích video, jak se námořní dron blíží k plavidlu, které vzápětí zasáhne.
Výsadková loď Oleněgorskij Gorňak je součástí třídy Projektu 775 (v kódu NATO třída Ropucha). Plavidlo bylo postaveno v polském přístavu Gdaňsk a je součástí 121. brigády výsadkových lodí ruského Severního loďstva. Celkem v této třídě výsadkových lodí vzniklo v letech 1975-1991 28 jednotek. Lodě jsou vybaveny příďovou i záďovou rampou pro vykládku nákladu na vyloďovací pláž.
Výzbroj verze projekt 775 (775/I a 775/II; oboje Ropucha I) tvoří čtyři 57mm kanóny AK-725 ve dvoudělových věžích, dva třícetihlavňové 122mm neřízené raketomety Grad-M a čtyři osminásobné zásobníky protiletadlových řízených střel krátkého dosahu 9K32 Strela-2. Verze projekt 775M (též 775/III; Ropucha II) nese namísto ráže 57mm pouze jeden 76mm kanón AK-176M, který doplňují dva 30mm obranné systémy AK-630M.
Plavidla mohou nést 450 tun nákladu, či různé kombinace vojáků a obrněné techniky (například 10 tanků a 340 vojáků). Pohonný systém tvoří dva diesely. Nejvyšší rychlost dosahuje 18 uzlů.
Zdroj: CNN, BBC