VIDEO: Ukrajinská trefa do černého: Úspěšný zásah vážně poškodil ruskou výsadkovou loď Oleněgorskij Gorňak

VIDEO: Ukrajinská trefa do černého: Úspěšný zásah vážně poškodil ruskou výsadkovou loď Oleněgorskij Gorňak
Autor fotografie: US Navy, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Výsadková loď Projektu 775 (ilustrační obrázek)
04 / 08 / 2023, 15:00

Ukrajinci si připsali další vojenský úspěch ve válečné kampani proti ruským okupantům, poškodili výsadkovou loď Oleněgorskij Gorňak tak, že není zatím schopna plnit své bojové úkoly.

Ukrajincům se podařilo v noci na dnešek vážně poškodit ruskou obojživelnou výsadkovou loď Oleněgorskij Gorňak  při útoku námořních bezpilotních dronů na strategicky důležitý ruský přístav Novorossijsk v Černém moři. Je to poprvé za rok a půl trvání války na Ukrajině, kdy se stal cílem útoku obchodní ruský přístav zvlášť takového významu. V Novorossijsku se nachází nejen námořní základna, loděnice, ale rovněž ropný terminál.

Poškození plavidla, které je zčásti potopené a zatím neschopné služby, potvrdil na svém twitterovém účtu poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko a také ukrajinská kontrarozvědka SBU. ,,Úspěšný útok námořními drony na ruskou výsadkovou loď v Novorossijské zátoce je mimořádnou operací, která mění situaci v Černém moři,” sdělil Heraščenko na sociální síti.

Ukrajinské zdroje sdělily CNN, že námořní dron vybavený 450 kg TNT zaútočil na výsadkovou loď, kde mělo být v tu chvíli asi 100 ruských námořníků. Útok se však měl obejít bez ztrát na životech. Ukrajina zvěřejnila na sociálních sítích video, jak se námořní dron blíží k plavidlu, které vzápětí zasáhne.

 

Výsadková loď Oleněgorskij Gorňak je součástí třídy Projektu 775 (v kódu NATO třída Ropucha).  Plavidlo bylo postaveno v polském přístavu Gdaňsk a je součástí 121. brigády výsadkových lodí ruského Severního loďstva. Celkem v této třídě výsadkových lodí vzniklo v letech 1975-1991 28 jednotek. Lodě jsou vybaveny příďovou i záďovou rampou pro vykládku nákladu na vyloďovací pláž.

Výzbroj verze projekt 775 (775/I a 775/II; oboje Ropucha I) tvoří čtyři 57mm kanóny AK-725 ve dvoudělových věžích, dva třícetihlavňové 122mm neřízené raketomety Grad-M a čtyři osminásobné zásobníky protiletadlových řízených střel krátkého dosahu 9K32 Strela-2. Verze projekt 775M (též 775/III; Ropucha II) nese namísto ráže 57mm pouze jeden 76mm kanón AK-176M, který doplňují dva 30mm obranné systémy AK-630M.

Plavidla mohou nést 450 tun nákladu, či různé kombinace vojáků a obrněné techniky (například 10 tanků a 340 vojáků). Pohonný systém tvoří dva diesely. Nejvyšší rychlost dosahuje 18 uzlů.

 

Zdroj: CNN, BBC

Tagy článku

-->