VIDEO: Umělá inteligence na vzdušná bojiště. Boeing ukázal prototyp bojového dronu pro Austrálii
foto: Boeing
Roll-out bojového dronu od společnosti Boeing, prvního ,,loajálního wingmana" pro Austrálii, proběhl v úterý na slavnostním ceremoniálu v Sydney. Australské letectvo se tak zařadilo po bok dalších zemí, které experimentují s autonomními bojovými drony s umělou inteligencí.
Společnost Boeing představila v úterý v Sydney na slavnostní ceremonii prototyp bojového dronu vybaveného umělou inteligencí (,,loajálního wingmana"). Tento rok se počítá, že dron absolvuje nezbytné leteckými testy a podle předpokladů se má stroj začít sériově vyrábět v polovině této dekády.
Psali jsme
7. srpna 2019 zveřejnily ruské ozbrojené síly na svém YouTube kanálu první let velkého stealth dronu Suchoj S-70, který vznikl na základě smlouvy...
Bojový dron je 11,5 m dlouhý, má dosah přes 3 000 km a hlavně na vzdušné bojiště přináší prvek umělé inteligence. Ta mu umožní letět autonomně po boku letounů s posádkou. Austrálie plánuje koupit tři tyto drony, které jí pomohou zvýšit vzdušné kapacity. Austrálie prohlásila, že do projektu investovala okolo 40 milionů dolarů. Ty se však mají v budoucnu vyplatit.
Video: youtube
Dron se bude aktivně schopen se angažovat v elektronickém boji, stejně jako v průzkumných a pozorovacích misích, přičemž ,,loajální wingman" bude schopen podle výrobce mezi těmito rolemi velmi rychle ,,přepínat".
Psali jsme
Čína představila svůj nový víceúčelový dron nazvaný Wing Loong I-D, ze jehož vývojem stojí společnost Chengdu Aircraft Design Institute, divize firmy...
Autonomní bojové drony s umělou inteligencí tak představují v současné době budoucnost a nejspíš již brzy užitečný doplněk pro letouny s posádkou. Už jsme dříve informovali o tom, že v běhu je výzkumný program agentury DARPY s názvem ACE, která vyzkouší možnost funkční spolupráce mezi pilotem stíhače a stroje, v tomto případě dronů, ,,loajálních wingmenů". Rozvinuly by se tím pro pilota nové pilotovy bojové a taktické možnosti.
Výzvou by pro tohoto wingmana pak byla hlavně pomoc při přímém vzdušném souboji. ACE chce implementovat metody, které by v praxi umožnily předpovědět důvěru pilotů v autonomní boj, který by zastal zmíněný ,,loajální wingman" v podobě inteligentního a výkonného bojového dronu.
Zdroj: defensenews.com
Tagy