VIDEO: Umělá inteligence na vzdušná bojiště. Boeing ukázal prototyp bojového dronu pro Austrálii

VIDEO: Umělá inteligence na vzdušná bojiště. Boeing ukázal prototyp bojového dronu pro Austrálii
Autor: Boeing
05 / 05 / 2020, 13:00

Roll-out bojového dronu od společnosti Boeing, prvního ,,loajálního wingmana" pro Austrálii, proběhl v úterý na slavnostním ceremoniálu v Sydney. Australské letectvo se tak zařadilo po bok dalších zemí, které experimentují s autonomními bojovými drony s umělou inteligencí.

Společnost Boeing představila v úterý v Sydney na slavnostní ceremonii prototyp bojového dronu vybaveného umělou inteligencí (,,loajálního wingmana"). Tento rok se počítá, že dron absolvuje nezbytné leteckými testy a podle předpokladů se má stroj začít sériově vyrábět v polovině této dekády.

Bojový dron je 11,5 m dlouhý, má dosah přes 3 000 km a hlavně na vzdušné bojiště přináší prvek umělé inteligence. Ta mu umožní letět autonomně po boku letounů s posádkou. Austrálie plánuje koupit tři tyto drony, které jí pomohou zvýšit vzdušné kapacity. Austrálie prohlásila, že do projektu investovala okolo 40 milionů dolarů. Ty se však mají v budoucnu vyplatit.

                                

                                                                           Video: youtube

 

Dron se bude aktivně schopen se angažovat v elektronickém boji, stejně jako v průzkumných a pozorovacích misích, přičemž ,,loajální wingman" bude schopen podle výrobce mezi těmito rolemi velmi rychle ,,přepínat".

Autonomní bojové drony s umělou inteligencí tak představují v současné době budoucnost a nejspíš již brzy užitečný doplněk pro letouny s posádkou. Už jsme dříve informovali o tom, že v běhu je výzkumný program agentury DARPY s názvem ACE, která vyzkouší možnost funkční spolupráce mezi pilotem stíhače a stroje, v tomto případě dronů, ,,loajálních wingmenů". Rozvinuly by se tím pro pilota nové pilotovy bojové a taktické možnosti. 

Výzvou by pro tohoto wingmana pak byla hlavně pomoc při přímém vzdušném souboji. ACE chce implementovat metody, které by v praxi umožnily předpovědět důvěru pilotů v autonomní boj, který by zastal zmíněný ,,loajální wingman" v podobě inteligentního a výkonného bojového dronu.

 

Zdroj: defensenews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace