VIDEO: Unikátní renovace bitevního vrtulníku Mi-24D. Na procesu spolupracoval státní podnik LOM Praha a Letecké muzeum Koněšín

VIDEO: Unikátní renovace bitevního vrtulníku Mi-24D. Na procesu spolupracoval státní podnik LOM Praha a Letecké muzeum Koněšín
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Ředitel státního podniku LOM Praha Jiří Protiva
27 / 09 / 2022, 16:30

Dnes se v areálu Závodu letadel LOM Praha konala akce, při níž došlo ke slavnostnímu podpisu Memoranda o spolupráci s tímto státním podnikem a Leteckým muzeem Koněšín. Součástí prezentace bylo také předání renovovaného vrtulníku Mi-24D do muzejních sbírek Leteckého muzea Koněšín. Právě tento stroj budil zaslouženou pozornost.

Za velkého zájmu médií dnes proběhlo slavnostní podepsání Memoranda o spolupráci mezi LOM Praha a Leteckým muzeem Koněšín a také předání renovovaného vrtulníku Mi-24D do muzejních sbírek. Přítomen byl ředitel státního podniku LOM Praha Jiří Protiva, ředitel Centra leteckého výcviku (CLV) Jaroslav Špaček a pak také vzácní hosté - bývalí piloti vrtulníku Mi-24 Jiří Macura či Zdeněk Dvorník.

hind2

                   Ředitel LOM Praha Jiří Protiva a ředitel Leteckého muzea Koněšín Zdeněk Svobodník

 

Security magazín oslovil na místě ředitele LOM Praha Jiřího Protivu a zeptal se jej na spolupráci jím reprezentované instituce s Leteckým muzeem Koněšín, či jak probíhala unikátní renovace vrtulníku Mi-24D, do níž se také zapojili i ve svém volném čase zaměstnanci státního podniku.

                                    

                                                                              Video: YouTube

 

Pozornost médií i hostů se soustředila na úspěšnou proceduru renovace vrtulníku Mi-24D trupové č. 0140, který byl ve výzbroji vojenského letectva v letech 1981-1994. Unikátnost celého procesu spočívá v tom, že do konce své životnosti létal v původní kamufláži od výrobce. ,,Muzejní exponát prošel v LOM Praha řadou renovačních prací, např. lakováním stroje, opravou poškozených částí nebo montáží chybějících agregátů," prohlásil Jiří Protiva. ,,Náš tým ze Závodu letadel pod vedením Lukáše Syrového pomohl tímto společným projektem k jeho zcela novému vzhledu. Tento Mi-24D č. 0140 je opravdu ojedinělý stroj," doplnil ředitel státního podniku.

                                    

                                                                             Video: YouTube

 

,,LOM Praha v rámci rekonstrukce vrtulníku provedl například tyto práce: lakování, kompletace kabiny kapitána vrtulníku a operátora zbraňových systémů, montáž chybějících dílů a vybavení, které dodalo Letecké muzeum Koněšín. Dále výměnu poškozených dílů včetně zasklení kabiny a opravu odpalovacích rámů řízených raket," doplnil Lukáš Syrový, který renovaci za LOM Praha se svým týmem realizoval.

hind

                                                       Vrtulník Mi-24D, který prošel unikátní renovací

 

Vrtulník Mi-24D, který byl provozován 13 let v Armádě České republiky, je dvoumotorový bitevní či transportně-bitevní vrtulník určený pro přímou podporu pozemních jednotek, včetně ničení tanků a obrněných cílů. Jeho unikátní schopností je přepravit až 8 osob nebo 1 500 kg materiálu v nákladovém prostoru. Poprvé tento typ vzlétl již 19. září 1969, tedy před skoro přesně 53 lety.

    Ředitel LOM Praha Jiří Protiva přijímá dar od ředitele Leteckého muzea Koněšín Zdeňka Svobodníka

 

Profesní renomé renovátorského týmu LOM Praha již překročilo pomyslnou hranici Vojenského historického ústavu. Nyní se již na státní podnik obracejí další letecká muzea, letecké spolky a sdružení nejen z České republiky, ale i zahraničí. Protiva při této příležitosti zmínil i možnou spolupráci právě s civilními subjekty, tedy větší přesah do této sféry, aniž by však tento typ kooperace v celkovém portfoliu podniku převažoval.

                                                                                           

Autor: redakce, Ivan Tesař
Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.