VIDEO: Upgrade tanků Abrams na konfiguraci M1A2 SEP v3 bude stát 4,62 miliardy dolarů

VIDEO: Upgrade tanků Abrams na konfiguraci M1A2 SEP v3 bude stát 4,62 miliardy dolarů
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: M1A2 Abrams
28 / 12 / 2020, 13:00

Společnost General Dynamics Land Systems (GDLS) uzavřela s americkým ministrem obrany smlouvu v hodnotě 4,62 miliardy dolarů na upgrade tanků Abrams na konfiguraci M1A2 SEP v3.

Americká armáda postupně pokračuje v nastaveném trendu modernizace svých stávajících tanků Abrams. Společnost GDLS podepsala kontrakt s ministerstvem obrany v hodnotě 4,62 miliardy dolarů na upgrade stávajících tanků na variantu M1A2 SEP v3. Modernizace by měla být dokončena do června roku 2028.

Verze M1A2 SEP v3 byla poprvé představena ve Washingtonu na podzim roku 2015. Tato konfigurace přináší do pole zejména větší technologickou vyspělost v komunikačních, kontrolních a zbraňových systémech, vylepšené pancéřování, odolnost, výkonnější termální kamery či v neposlední řadě větší úsporu paliva. Mezi technologiemi vyniká například ADL (Ammunition Data Link), díky níž lze využívat programovatelnou munici (explodující při dopadu, se zpožděním, nebo ve vzduchu pro boj proti cílům za překážkou).

                                   

                                                                            Video: YouTube

Americká armáda se pak může těšit v budoucnu i na nejnovější verzi tanku M1A2 SEP v4 Abrams. Ta má být nejpokročilejším bojovým tankem. Tank bude disponovat laserovou dálkoměrovou technologií, barevnými kamerami, palubními počítačovými sítěmi, pokročilými meteorologickými senzory, budoucí instalací high-tech třetí generace systému FLIR (Forward Looking Infrared imaging sensor), a mnoha dalšími prvky, které mají z nového Abramsu učinit smrtícího nepřítele na bojovém poli.

Tank Abrams M1A2 SEP v4 bude mít navíc vylepšený dostřel, jednu z klíčových vlastností, a účinek jeho hlavní zbraně bude podle amerických zbrojních expertů doslova smrtící. Proto se designeři soustředili na kvalitu a vlastnosti munice AMP 120 mm. Munici s vysoce výbušným účinkem, která v poli nahradí munici M830, M830A1, M908 and M1028, armáda vyvíjí již několik let.

 

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.