VIDEO: USAF uskutečnil další letový test hypersonické střely AGM-183A na bombardéru B-52H

VIDEO: USAF uskutečnil další letový test hypersonické střely AGM-183A na bombardéru B-52H
Autor: public domain|Popisek: B-52H se zavěšenou střelou AGM-183A pod křídlem
23 / 12 / 2020, 14:00

Další letový test hypersonické zbraně AGM-183A provedlo americké letectvo na bombardéru B-52H.

Americké letectvo realizovalo 19. prosince ve spolupráci s firmou Lockheed Martin další, celkově šestý letový test hypersonické zbraně AGM-183A ARRW (Air-launched Rapid Response Weapon), který dopadl úspěšně. Bombardér B-52H měl střelu zavěšenou pod křídlem. Cílem testu bylo získat další potřebná data a informace o střele, respektive jejích subysystémech v reakci na extrémní podmínky.

                                 

                                                                             Video: YouTube

Zkouška navazovala na jiné testy, které proběhly v minulosti. V srpnu se uskutečnil test nad Edwardsovou leteckou základnou, kdy byla střela zavěšena pod křídlem bombardéru B-52. Raketa stejně jako u ostatních testů nebyla vypuštěna. Vůbec první test proběhl v červnu 2019.

Výběr bombardéru B-52 pak není při zmiňovaných testech rozhodně náhodný. U letounu, jehož poslední kus byl vyroben již v roce 1963, probíhá soustavná a důsledná modernizace za účelem prodloužení životnosti, aby zůstal v letectvu dalších 30 let a má nést kromě jaderných zbraní právě také hypersonické. Předpokladem je, že vzhledem k rozměrům střely by jich mohl bombardér nést více. Proto je uvažováno o tom, že další zvažovanou platformou pro vypouštění těchto hypersonických raket může být i stíhač F-15 Eagle, to samé pak platí  o  bombardéru B-1B Lancer.

B-1B byl sice zmiňován v některých odborných médiích, ale dle všeho by se mohlo jednat spíše o dočasné řešení, neboť jejich modernizace byla vyhodnocena jako neekonomická a B-1B budou postupně vyřazovány z aktivní služby. Jednoznačně budou AGM-183A nasazeny dále na bombardérech B-2 Spirit a B-21 Raider.

Střela AGM-183A je vybavena raketovým motorem k urychlení. Po dosažení hypersonické rychlosti tedy už nedisponuje dalším pohonem. Předpokládá se proto, že bude dosahovat podstatně větší rychlosti, než 5 Machů (možná až 20), odkdy tělesa označujeme jako hypersonická. Předpokládaný dolet má činit 1 600 km. V srpnu 2018 USAF udělila kontrakt v hodnotě 480 milionů dolarů Lockheedu na vývoj hypersonické zbraně vypouštěné ze vzduchu.

Princip nasazení zbraně bude zřejmě útok vysokou rychlostí z velké výšky. Dle dostupných informací je z letounu odpálen nosič, jenž vynese bojovou hlavici ve tvaru kluzáku do vysokých vrstev atmosféry. Kluzák po oddělení samostatně míří k cíli, kdy jeho rychlost vzroste o gravitační zrychlení. Otázkou zůstává, jakou bude mít kluzák (glider) schopnost při absenci vlastního pohonu manévrovat, zda vzhledem k jeho rozměru a obrovskému mechanickému i tepelnému namáhání při přibližování k cíli nebude schopen spíše jen finální korekce.

Zásadními vlastnostmi této zbraně, jež ji budou činit velmi nebezpečnou, jsou malé rozměry a tedy malý radarový odraz, vysoká rychlost a při absenci vlastního pohonu i minimální stopa v různých spektrech možné detekce. Předpokladem je, že cíl bude ničen především kinetickým rázem a ne dopravenou výbušnou substancí, což však při předpokládané síle úderu nečiní velký rozdíl.

 

Zdroj: airrecognition.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace