VIDEO: Ostrá palba ve Švédsku. Robotický prostředek Mission Master SP předvedl své schopnosti

VIDEO: Ostrá palba ve Švédsku. Robotický prostředek Mission Master SP předvedl své schopnosti
Autor: Angela Blattner, Rheinmetall Defence, CC BY-SA 4.0|Popisek: Mission Master SP
11 / 04 / 2022, 14:00

Při ukázce pro šest evropských spojenců prokázal robotický autonomní pozemní prostředek Mission Master společnosti Rheinmetall své všestranné schopnosti. Během cvičení ostrých střeleb vypálil modul palebné podpory Mission Master SP laserem naváděné rakety FZ275 od společnosti Thales. Předvádění se konalo na základně Trängslet, která patří švédské nákupní agentuře Försvarets Materielverk (FMV), a nachází se nedaleko Älvdalenu. Zúčastnily se ho delegace z Belgie, Dánska, Švédska, Norska, Nizozemska a Polska.

Vozidlo Mission Master SP je součástí řady autonomních bezosádkových pozemních prostředků (A-UGV), které vyvinul Rheinmetall Canada. Je vybavený dálkově ovládanou zbraňovou stanicí Rheinmetall Fieldranger Multi, jejíž výzbroj se skládá ze dvou 70mm raketometů, které vyrábí významný partner Rheinmetallu – Thales Belgium. Během ukázek odpalovalo robotické vozidlo 70mm laserem naváděné rakety Thales FZ275 na vozidlo 4x4, které se nacházelo 4 km od místa výstřelu. Laserem naváděné rakety FZ275 představují nejlehčí 70mm (2,75 palce) rakety s nejdelším dosahem ve své třídě, a poskytují mimořádnou přesnost a velmi spolehlivou palebnou podporu pro ozbrojené síly.

                                    

                                                                             Video: YouTube

Ukázka znamenala vyvrcholení úspěšného kvalifikačního procesu pro dálkově ovládanou zbraňovou stanici Fieldranger Multi vybavenou 70mm raketometem Thales. Tyto aplikace pro přesné zásahy, kterými původně disponovala pouze letadla, mohou zasáhnout stacionární i mobilní cíle na vzdálenost až 7 km s minimálními vedlejšími škodami, jsou nyní dostupné i pro robotická autonomní vozidla Mission Master. Rovněž je lze úspěšně integrovat do dalších typů platforem a obrněných vozidel.

Zde předvedená varianta představuje pouze jednu z mnoha možných konfigurací pro pozemní prostředek Mission Master SP, neboť díky jeho plně modulární architektuře ho lze vybavit i jinými zbraňovými systémy: kulometem ráže 12,7 mm, kanónem Dillon Aero M134D nebo 40mm granátomety.

Ukázka v Trängsletu se uskutečnila pomocí zabezpečeného, na míru přizpůsobeného, dálkově ovládaného tabletu pracujícího v plně digitalizovaném rozhraní. Střelba byla řízena pomocí velitelského a řídicího softwaru společnosti Rheinmetall. Společnosti Rheinmetall i Thales zdůraznily zásadní význam lidského faktoru a fyzické přítomnosti, což znamená, že obsluha má úplnou kontrolu nad zbraňovým systémem od vyhledání cíle až po konečné povolení palby.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace