VIDEO: Válka s Ruskem dělá z Ukrajiny ,,dronovou velmoc". USA dodají i zabijáka s raketami Hellfire

VIDEO: Válka s Ruskem dělá z Ukrajiny ,,dronovou velmoc&quote;. USA dodají i zabijáka s raketami Hellfire
Autor fotografie: OGL v1.0|Popisek: Britský MQ-9A Reaper nad Afghánistánem
19 / 06 / 2022, 10:00

Možná s trochou nadsázky, nicméně právě válka může z Ukrajiny udělat zemi, která bude mít výrazně rozvinutější schopnosti, co se týče provozování dronů, a to i bojových.

Právě tyto vzdušné prostředky způsobily ruským okupantům zejména v první fázi války značné škody. A zatímco drony či UAV začínají Rusům údajně chybět, v případě Ukrajiny je to naopak. Ukrajina využívá k boji proti Rusům zejména turecké drony Bayraktar TB2, první stroje převzala v roce 2019 a další si objednala. Otázkou je, kolik technologií ještě Ukrajina může zakoupit. Rusko má další zdroje financí, Ukrajina závisí na darech nebo se může přiblížit národnímu bankrotu.

Bayraktary byly využívány efektivně ještě před vypuknutím války proti proruským separatistům na východě Ukrajině, kde napáchaly poměrně velké lidské a materiální škody. Vzhledem k důležitosti útočných i jiných dronů v probíhajícím konfliktu jsou důležité jejich další dodávky napadené zemi. O ty se starají zejména USA. V jednání je především dodávka dronů MQ-1 Predator a MQ-9 Reaper. Druhý jmenovaný má výhodu v tom, že vydrží dlouho ve vzduchu. Operuje ve středních výškách. Byl nasazen například ve válce v Afghánistánu, Iráku, stal se součástí operací namířených proti Islámskému státu v Sýrii.

                                  

                                                                             Video: YouTube

 

Drony MQ-9 Reaper představují účinné vzdušné útočné prostředky, první let stroje proběhl v roce 2001, zařazen do služby byl v roce 2007. Primárně je určen k ničení mobilních pozemních cílů, ale díky celému spektru moderních senzorů a komunikačních nástrojů je využíván i k průzkumu. 

Jako součást moderního vedení boje jsou považovány také kamikaze drony (,,loitering munition"). Před časem rozhodl americký prezident Joe Biden o transferu dronů Switchblade 300 a dodají také účinnější verzi Switchblade 600. Tato varianta je zvětšenou a výkonnější verzí Switchbladu 300, která slouží jako protitanková zbraň. Zavedena do výzbroje byla v roce 2020. Ukrajina si vyžádala Switchblade 600, aby mohla v první fázi války likvidovat tankovou sílu nepřítele. O užitečnosti Switchbladů svědčí i fakt, že USA samy kupují více těchto prostředků, nejnověji v rámci kontraktu za téměř 18 milionů dolarů.

Hovořilo se také o tom, že Ukrajina získá několik bojových dronů MQ-1C Gray Eagle, respektive je Kyjevu USA prodají. Má se jednat o 4 kusy. Dobrou zprávou je je, že USA schválily další balíček za 16 miliard korun, v němž budou také  čtyři stroje, jež jsou právě ještě výkonnější než jinde zmíněné Bayraktary. První let Gray Eagle se uskutečnil v roce 2004. Vydrží stejně douho ve vzduchu jako Reaper - až 30 hodin, jeho maximální rychlost činí 300 km/h.

V roce 2010 byly integrovány s Gray Eagle protitankové rakety Hellfire a učinily z Gray Eaglu  účinný prostředek, který by Ukrajině mohl ve válce citelně pomoci v boji s ruskými invazory. Dron může být vybaven až 8 těmito střelami, jejichž nosiči je dron Predator a výhradně vrtulníky, z nichž je nejznámější asi AH-64 Apache. Pokud Kongres nezablokuje prodej, což není v dané situaci úplně pravděpodobné, Ukrajina za čtyři Gray Eagly zaplatí 40 milionů dolarů.

Výše uvedené vzdušné prostředky výrazně zvyšují ukrajinské kapacity v této oblasti, Američané, ale i další země pak mohou dodat (respektive už prodat) Ukrajině své drony, takže výše nastíněný účet zřejmě není konečný. Drony se ukázaly jako účinný nástroj proti ruským silám na počátku války a osvědčují se i dál. Na druhou stranu asi nikdo nepředpokládal, že právě válka učiní z Ukrajiny zemi, která může disponovat výrazně širšími kapacitami moderních útočných dronů.

Na závěr ještě drobná úvaha: Rusko ničí ukrajinskou ekonomiku, bude Ukrajina schopna nakupovat moderní zbraňové prostředky, nebo ji Rusko tlačí do dluhové pasti?

 

Zdroj: The Drive, Reuters

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.