VIDEO: Z druhé čínské letadlové lodi Shandong odstartoval stíhač J-15. Na palubě jich bude zřejmě méně, než se čekalo

VIDEO: Z druhé čínské letadlové lodi Shandong odstartoval stíhač J-15. Na palubě jich bude zřejmě méně, než se čekalo
07 / 01 / 2020, 15:00

Stíhač J-15 úspěšně vzlétl z druhé čínské letadlové lodi Shandong, která byla zařazena do služby. List South China Morning Post uvedl, že Shandong pojme méně stíhačů J-15, než se původně předpokládalo.

Těsně před Vánocemi minulého roku vstoupila s velkou pompou do služby druhá čínská letadlová loď Shandong, která dlouho neměla jméno a byla označována jako letadlová loď Typu 001A. Minulý týden úspěšně vzlétl z její paluby v rámci testů stíhač J-15.

                                   

V srpnu minulého roku sice Server Global Times informoval, že druhá čínská letadlová loď ponese nejméně 36 letounů Shenyang J-15 (SM informoval), což byl původní předpoklad, skutečnost však bude zřejmě podle listu South China Morning Post jiná. Ten nyní uvedl, že Shandong bude moci pojmout pouze 24 palubních stíhačů J-15. A to může být podle některých čínských vojenských expertů problém, respektive limitujícím faktorem v regionálním vedení boje, který vyžaduje větší počet letounů.

To ostatně již v srpnu minulého roku potvrdil námořní expert Li Jie, podle něhož může být pouze 24 stíhačů nedostatečným počtem, pro efektivní dosažení vzdušné nadvlády je pak vyžadováno kolem 40 stíhačů.  Portál SCMP cituje dalšího vojenského experta Zhou Chenminga, který prohlásil, že zatímco má Shandong více místa pro hangáry než jeho předchůdce Liaoning, bude ,,nemožné mít pro Shandong 36 stíhačů J-15 na palubě". To se může v budoucnu projevit jako poměrně vážný hendikep druhé čínské letadlové lodi. 

 

Server SCMP v této souvislosti také uvedl, že Shandong bude potřebovat více času k dosažení počáteční operační způsobilosti tak, aby splnil mininální standardy ke svému budoucímu nasazení.

 

Zdroj: SCMP

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace