VIDEO: Ruský trumf ve válce? Na Ukrajinu nečekaně dorazil obrněný vlak

VIDEO: Ruský trumf ve válce? Na Ukrajinu nečekaně dorazil obrněný vlak
Autor fotografie: Panther, CC BY-SA 2.5|Popisek: RT-23 Moloděc (ilustrační obrázek)
10 / 03 / 2022, 08:00

Před několika dny vzbudilo pozornost video, na němž je vidět průjezd obrněného vlaku na ukrajinské území.

Záběry soupravy sestávající z 9 vagonů, jež se blíží do ukrajinského města Melitopol dobytého Rusy, vyvolaly sérii nevěřícných či pobavených reakcí, podle nichž éra těchto zbraňových prostředků dávno skončila, neboť s obrněnými vlaky jsou spojeny především obě světové války.

Zmíněné ohlasy mají jistě pravdu, éru obrněných vlaků odvál čas, nicméně Rusko je i dnes velmi omezeně používá dál, například je nasadila v roce 2010 proti muslimským povstalcům na severním Kavkaze. Ruská armáda má v současné době v záloze 4 takové vlaky - Těrek, Don, Bajkal a Amur. V roce 2016 přikázal ministr obrany Sergej Šojgu reaktivaci těchto vlaků do služby.

Podle vojenských expertů mohou i v dnešních konfliktech najít obrněné vlaky své využití, například v protiteroristických akcích, převozu zraněných, zajištění bezpečnosti železnice, dělostřelecké podpoře atd. Zbraně namontované na obrněné vlaky mohou být navíc účinným prostředkem proti ukrajinským útočným dronům Bayraktar TB2, které odvádějí v ukrajinsko-ruském konfliktu velmi užitečnou práci. 

V této souvislosti nelze nezmínit také vývoj železničního raketového vlaku Barguzin. Jeho vývoj probíhá od roku 2014. Jeho vývoj měl sice dokončený v roce 2020, nicméně jak v roce 2017 informovala ruská média, projekt musel být kvůli nedostačným finančním prostředkům pozastaven. Nicméně to na druhé straně neznamená, že se vývoj nemůže opět rozběhnout. Atomový vlak Barguzin může pojmout až 6 mezikontinentálních raket RS-24 Jars a jeho výhodou je bezesporu to, že bude velmi těžko rozpoznatelný od běžných vlaků na ruských železnicích. Uvidíme tedy, jak nakonec projekt dopadne.

Zdroj: eurasiantimes.com

Tagy článku