Video: Zrození dronu

Video: Zrození dronu
08 / 10 / 2017, 11:00

Drony se staly často využívaným pomocníkem vojáků, hasičů, ale i filmařů, uplatňují se při kontrole hranic, nebo ropovodů a plynovodů. Česká republika se v tomto případě díky svým vlastním dronům rozhodně nemusí za nic stydět.

Vojenský technický ústav vyrábí již více než dva roky hexakoptéru jménem Brus, určenou jak pro státní, tak soukromý sektor. Svůj "bojový" křest si Brus odbyl po vrbětickém výbuchu, kdy kontroloval stav skladů munice. Dron těchto rozměrů se ideálně hodí pro dokumentace nehod, požárů a živelných pohrom, inspekce vedení vysokého napětí, plynovodů, teplovodů, kontrolu znečištění ovzduší, kontrolu úniku tepla z budov nebo natáčení filmových leteckých scén a fotografování. Brus může být vybaven jak běžnou, tak noční kamerou což je optimální pro vyhledávací a záchranné operace.

psali jsme: Nový ruský helikoptérový dron VRT-300 bude ,,specialistou" na průzkum Arktidy

Vydali jsme se s kamerou do míst, kde se tento unikátní český dron rodí, tedy do laboratoří Vojenského technického ústavu ve Kbelích. U vchodu nás přivítal jeden z otců dronu, Jiří Kuzdas, který se nám na příštích několik hodin stal průvodcem.

psali jsme: Izraelský dron Optimus už člověka nepotřebuje. Sám se nabije i vymění baterii

Když vejdete do budovy VTÚ, kde drony vznikají, narazíte v chodbě na staré bezpilotní prostředky Sojka, které visí u stropu a jejich původ lze vysledovat až do 80. let minulého století. Asi málokterá firma má takovou tradici ve výrobě bezpilotní strojů jako VTÚ.

Ale více již na našem videu...

Technické parametry dronu

průměr 120 cm;
výška 50 cm;
vrtule 70 cm;
konstrukce uhlíková;
maximální tah 180 N;
příkon motorů 6 × 400 W;
prázdná hmotnost 4 500 g;
maximální hmotnost 10 000 g;
maximální zátěž 2 000 g;
baterie 24 V / 16 Ah;
letová výdrž 40 min;
letové podmínky vítr do 10 m/s.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.