Vietnam se zajímá o nákup ruského obrněného transportéru BPM-97

Vietnam se zajímá o nákup ruského obrněného transportéru BPM-97
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: BPM-97
15 / 01 / 2018, 11:00

Vietnam zvažuje nákup ruských obrněných transportérů BPM-97.

Vietnam se zajímá o nákup lehkého kolového obrněného transportéru BPM-97 4x4, jehož výroba začala v roce 1999 a který slouží pohraničníkům.

psali jsme: Video: Takhle ,,úřaduje" československý obrněný transportér OT-64

Vietnam zvažuje nákup ruských obrněných transportérů z důvodu nahrazení zastaralých sovětských šestikolových obrněných transportérů BTR-152, které jsou známé též pod označením BRT-140. Ty nadále slouží ve vietnamské armádě.

Možné koupi ruských obrněných transportérů nahrává i fakt, že vozidla z dílny automobilového závodu Kamaz jsou od roku 1979 velmi populární a činná ve vietnamské armádě dodnes. Navíc vozidla Kamaz jsou vyráběny ve Vietnamu od roku 2004.

psali jsme: Vojáci na Dni s Armádou ČR předvedou obrněný TITUS, novinku pro české pozemní síly

Usnadnit potenciální nákup ruských obrněnců Vietnamem by mohla usnadnit dohoda z roku 2016, podle níž se zavázal závod Kamaz ke zvýšení produkce vozidel ze své dílny do Vietnamu.  

Obrněný transportér BPM -97 s konfigurací 4x4 je 5,3 m dlouhé, 1,9 m široké. Váží 10 500 kg. Konstrukci vozidla tvoří upravený podvozek z terénního automobilu KamAZ 4326. Pohonnou jednotku zajišťuje přeplňovaný dieselový osmiválec KAMAZ 740.10-20 o výkonu 240 koňských sil. Maximální rychlost vozidla činí 90 km/h. Dojezd BPM-97 je 1 100 km. Vozidlo je vyzbrojeno kulometem KPVT ráže 14,5 mm či kulometem Kord ráže 12.7mm. Sekundární zbraň tvoří  automatický granátomet AGS-17 ráže 30 mm.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: armyrecognition.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.