Víme první: Radovan Putna odešel z pozice ředitele státního podniku VOP CZ

Víme první: Radovan Putna odešel z pozice ředitele státního podniku VOP CZ
Autor fotografie: foto: VOP CZ|Popisek: T-72M4 CZ
31 / 05 / 2022, 14:45

Sekretariát státního podniku VOP CZ v Šenově u Nového Jičína potvrdil naší redakci informaci, že Ing. Radovan Putna odešel z pozice ředitele. K důvodům se podnik zatím nevyjádřil. Radovana Putnu jmenoval do funkce ministr obrany Lubomír Metnar v říjnu 2019, nespokojený s fungováním managementu podniku a jeho interní a externí komunikací za předchozího ředitele Marka Špoka. Radovana Putnu aktuálně zastupuje finanční ředitel podniku Martin Volný.

Ing. Radovan Putna pracoval dříve jako projektový manažer ve finanční skupině Expandia, kde se specializoval na řízení, nákup a prodej firem. Posléze pracoval mnoho let na různých manažerských pozicích ve firmách zaměřených na strojírenství, automobilový a zpracovatelský průmysl. Mezi nejznámější patří brněnský Zetor, kde působil v letech 2003-2007 na pozici ředitele obchodu a marketingu. Od roku 2011 se věnoval poradenství a interim managementu. Jeho doménou je strategický management, obchod a marketing. Na pozici ředitele VOP CZ byl jmenován 15. října 2019. Během svého působení v čele státního podniku se musel vypořádat především s důsledky dopadů pandemie Covid-19 a zdražováním vstupů.

Podnik na svém webu nezveřejňuje výroční zprávy za roky 2020 a 2021, v předchozím období vykazoval dlouhodobě významné ztráty (148 milionů v roce 2018, 69 milionů v roce 2019). V letošním roce očekával ředitel Putna podle svých dřívějších vyjádření nárůst tržeb o 20 % na přibližně 1,25 miliardy korun.

Státní podnik VOP CZ byl založen v červnu 1989 a mezi jeho hlavní úkoly patří strategické dodávky a služby pro obranu a bezpečnost státu, generální a jiné opravy vojenské techniky, výroby a dodávky nové speciální techniky, výzkum, vývoj a modernizace speciální vojenské techniky a materiálů, výzbroje a jejich zkoušení, montážní a servisní služby a technická pomoc vojskům. Kromě vojenské techniky se podnik soustředí také, a dlouhodobě v převážné míře, na strojírenskou výrobu pro civilní sektor. Zřizovatelem a vlastníkem tohoto státního podniku je ministerstvo obrany. Podnik má hrát významnou roli v probíhajícím tendru na nová pásová bojová vozidla pěchoty jako integrátor pro český obranný průmysl. Realizuje také zakázku tzv. technického zhodnocení tanků T-72M4 CZ.

Podnik je dlouhodobě kritizován za nedostatečné schopnosti a zkušenosti při realizaci vojenských zakázek, a za své hospodářské výsledky. "Stav VOP CZ rozhodně není dobrý. Hospodářské výsledky jsou dlouhodobě špatné. Takhle obrovskou zakázku můžeme někomu svěřit pouze v případě, že si budeme jisti že daný subjekt zakázku kvalitně a efektivně odbaví. VOP musí projít důkladnou revizí, než bychom jim něco takového svěřili," řekl ke klíčové roli podniku v zakázce na BVP poslanec Pavel Růžička (ANO). Poslanec Karel Krejza (ODS) se vyjádřil v podobném smyslu: "Role státního podniku se mi nelíbí. Je zřejmé, že je dlouhodobě v hospodářských problémech a také pochybuji o jeho schopnosti technologicky a personálně řídit tak obrovskou zakázku. VOP dostalo na starost modernizaci tanků a vnímám, že jde spíše o provozní dotaci než o standardní zakázku. VOP se dnes primárně ani vojenským technologiím nevěnuje."

Zdroj: VOP CZ

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.