VÍME PRVNÍ: Šéf firmy z holdingu Omnipol míří za „nevyzpytatelným“ Babišem. Bude chtít premiér slevu na pasivní radary?

VÍME PRVNÍ: Šéf firmy z holdingu Omnipol míří za „nevyzpytatelným“ Babišem. Bude chtít premiér slevu na pasivní radary?
28 / 02 / 2020, 10:45

Viktor Sotona, generální ředitel ERA Pardubice spadající do holdingu Omnipol, míří podle informací SM na jednání s premiérem ČR Andrejem Babišem. Dá se očekávat, že tématem schůzky bude zastavení proplacení první splátky záloh za pasivní sledovací systém VĚRA NG. Peníze z Ministerstva obrany neodejdou dřív, než skončí vyšetřování zakázky Vojenskou policií.

Sotona musel na zasedání Výboru pro obranu obhajovat nezvykle velkou výši záloh nutností zaplatit dalším subdodavatelům, kteří se na výrobě pasivního sledovacího systému Věra NG podílí. Do utajené části jednání jej sice poslanci nevpustili, nicméně za úspěch se dá považovat, že mohl tendr obhájit ve veřejné části jednání.  Zálohy pro ERA měly být dvě a v první části mělo přijít 200 milionů korun. Ta však dosud nedorazila. „Rozhodnutí o proplacení zálohové platby je vázáno na výsledky šetření celkové hodnoty zakázky expertní skupinou, které nyní probíhá na základě dohody MO a Výboru pro obranu PS ČR,“ uvedl pro SM Petr Sýkora z Tiskového odboru Ministerstva obrany.

psali jsme: Kauza radiolokátorů: Nevyplácejte zálohy. Poslanci nechtějí posílat půl miliardy dodavateli, dokud se spor nevyřeší

Kauza nákupu Pasivního sledovacího systému se dostává do nejvyšších pater politiky a premiérova reakce je nevyzpytatelná. Vzhledem k ochlazující se ekonomice se dá očekávat, že by mohl chtít po dodavateli slevu. „Obdobný“ systém totiž ERA dodala před několika lety do NATO z cca 450 milionů korun, zatímco u nás se cena vyšplhala na 1,5 miliardy. Tento rozdíl premiér kritizoval.  Kupříkladu v zakázce na e-shop pro dálniční známku Babiš „zatáhl za záchrannou brzdu“ tendr zrušil a vypsal znovu. Z původních 400 milionů klesla cena na současných 128 milionů korun a ministr Kremlík byl z funkce odejit. Babiš, spolu s dalšími poslanci ANO, před 14 dny kritizoval počínání ministra obrany Metnara, což vyústilo v rezignaci náměstka pro akvizice Filipa Říhy.

více o tématu: Náměstek ministra obrany Filip Říha končí. Metnar reagoval na tlak spolustraníků

Problém s výší záloh měli i poslanci

První záloha ve výši 227 milionů korun má být podle splátkového harmonogramu splacena do 30 dnů od podpisu smlouvy, a dalších 227 milionů korun do 31. března 2020. Celkem by tedy Ministerstvo obrany zaplatilo výrobci téměř půl miliardy korun (a bezmála tři čtvrtiny původně kalkulované celkové ceny), a to dlouho předtím, než by armáda dílo převzala, což kritizovala předsedkyně Výboru pro obranu Jana Černochová a další poslanci.      

Přijatá opatření

Ministr Metnar zasáhl i v dalších tendrech, kde hrozilo skokové navýšení ceny oproti vládou schválené částce. Týká se to modernizačního projekt tanků T-72M4 CZ (prováděný VOP CZ) a vrtulníků Mi-171Š (prováděný LOM Praha). „Přijal jsem jednoznačná opatření, aby se neopakovaly takové chyby. A kontrolní mechanismy zafungovaly. U rozběhnutých zakázek na modernizaci tanků a transportních vrtulníků zatím nedošlo k podpisu smluv. A nestane se tak, dokud nebude známá a zdůvodněná reálná cena. Žádné velké navýšení cen nebudu tolerovat. Chci, aby vše bylo po faktické a procesní stránce zcela v pořádku,“ řekl ministr Metnar v polovině února.

 

Autor: Jan Blažek

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace