VÍME PRVNÍ: Tendr na BVP se zadrhává. Ministerstvo samo zrušilo zakázku na výběr advokátní kanceláře

VÍME PRVNÍ: Tendr na BVP se zadrhává. Ministerstvo samo zrušilo zakázku na výběr advokátní kanceláře
07 / 11 / 2018, 14:30

Uzavření smlouvy s dodavatelem Bojových vozidel pěchoty (BVP) v největším tendru v historii armády se pravděpodobně nestihne podle plánu. Podle zjištění redakce Securitymagazin.cz kříží harmonogram Ministerstva obrany absence advokátní kanceláře, která by měla hladký průběh výběrového řízená po smluvní stránce dozorovat.

 Tendr za 53 miliard se čtyřmi napřímo oslovenými uchazeči nabírá na zpoždění. Vláda chtěla mít s vítězným subjektem podepsanou smlouvu do konce roku 2018, což se s ohledem na vývoj zakázky jeví jako nereálné.

Ministerstvo obrany totiž  nechtěně otálí s výběrem advokátní kanceláře, která má zajišťovat průběh zakázky. „Přihlásilo se nám šest právních firem, my vybrali nejvýhodnější nabídku, ale jedna z neúspěšných se proti výsledku odvolala. Ministerstvo sice námitkám nevyhovělo, ale kontrolní orgány MO na základě provedené autoremedury ( zvláštní způsob vyřízení opravného prostředku v řízení, kdy o zrušení nebo změně rozhodnutí rozhoduje sám orgán, který vydal původní napadené rozhodnutí. pozn. redakce) rozhodly o zrušení výběrového řízení. To bude s upravenými kritérii vyhlášeno do konce roku znovu," uvedl mluvčí Jan Pejšek.

Kvůli průtahům je tedy opět ve hře řešení nákupu BVP mezivládní dohodou. Poslanec výboru pro obranu Karel Krejza (ODS) tuto možnost před časem připustil v rozhovoru pro SM. Nicméně podle něj je taková dvoustranná dohoda ústupkem z transparentnosti. "V každém případě by takováto dohoda, pokud už by přišla na pořad dne, by měla být uzavřena s vládou členského státu NATO, vzpomeňme na problém naší armády s izraelskými radary MADR, které nejsou kompatibilní se systémem NATO," uvedl tehdy Krejza. 

celý rozhovor zde: Krejza: „Tendr na BVP je největší v dějinách armády. Povinností poslanců je maximální ostražitost“

Přestože Ministerstvo obrany může využívat výjimky v zákoně o veřejných zakázkách jako oslovování uchazečů napřímo či využít jednacího řízení bez uveřejnění,  muselo za roky 2016 a 2017 vracet do rozpočtu 8 miliard korun z neuskutečněných nákupů. Po změnách ZVZ volalo fórum odborníků z bezpečnostních složek státu a zástupců ministerstev. Ti se v říjnu sešli na Future Forces Forum v pražských Letňanech a příslušný zákon řešili.

více zde: Ozvěny Future Forces Forum: Soutěžit na cenu se nevyplácí, zákon o veřejných zakázkách škodí ozbrojeným složkám

Nová BVP by české armádě mohly dodat firma BAE Systems se sídlem  ve Švédsku, španělský General Dynamics European Land Systems nebo dvě německé společnosti PSM a Rheinmetall Landsysteme. BAE Systems vyrábí vozidlo CV90, General Dynamics European Land Systems stroj Ascod a Rheinmetall Landsysteme vozidlo Lynx. Německé konsorcium PSM, společný podnik společností Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme, nabízí bojové vozidlo Puma.

související: Bojové vozidlo LYNX od firmy Rheinmetall – víceúčelová, silná „kočkovitá šelma“ pro české ozbrojené síly

 

Tagy článku