Vláda projednala obranné zakázky za 4,7 miliardy korun

Vláda projednala obranné zakázky za 4,7 miliardy korun
31 / 10 / 2018, 16:30

Informace o zakázkách za asi 4,7 miliardy korun vládě představil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Ministerstvo plánuje koupit od vlády USA kryptografický materiál za 2,15 miliardy korun včetně radiostanic do vozidel. Další zakázkou je smlouva se státním podnikem Vojenský technický ústav (VTÚ) o rozvoji operačně taktického systému velení a řízení pozemních sil české armády. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

"Důvodem k realizaci zakázek je zvýšení schopností Armády České republiky, plnění aliančních závazků a zajištění servisu a údržby využívaného vojenského materiálu," uvedl k zakázkám ministr.

 

Ze Spojených států plánuje ministerstvo obrany prostřednictvím smlouvy s americkou vládou koupit kryptografický materiál včetně 1388 kusů vozidlových radiostanic. "Ty jsou určeny pro zástavbu do pořizované a modernizované techniky všech druhů vojsk," poznamenal mluvčí. Za materiál obrana zaplatí 2,15 miliardy korun. Dodávky vojáci dostanou v letech 2020 až 2022 prostřednictvím programu FMS (Foreign Military Sales).

S Vojenským technickým ústavem (VTÚ) plánuje ministerstvo uzavřít rámcovou dohodu na rozvoj operačně taktického systému velení a řízení pozemních sil české armády. Jeho cílem je naplnění schopností tzv. FMN (Federated Mission Networking), který má spojencům z NATO a partnerských zemí umožnit lepší komunikaci. Ministerstvo obrany je zřizovatelem VTÚ.

Důvodem zakázky je podle Pejška technologická zastaralost a nevyhovující parametry současných informačních a komunikačních technologií. "Nasazením nových technologií dojde k vytvoření robustní a bezpečné infrastruktury kompatibilní se systémy NATO," uvedl. Maximální hodnota rámcové smlouvy je 2,45 miliardy korun. Systém by měl být hotov do roku 2023. Obrana uvedla, že na základě plánované rámcové dohody budou uzavírány dílčí smlouvy.

Vláda dnes projednala i dodávku náhradních dílů pro vojenské nákladní automobily, především Tatry T-810. Čtyřletou rámcovou smlouvu o nákupu specifických dílů uzavře státní podnik VOP CZ Nový Jičín se společností Renault Trucks Defense SAS. Její hodnota bude až 120 milionů korun.

Poslední zakázka, kterou dnes ministr předložil vládě, je smlouva s Českou zbrojovkou na dodávky náhradních dílů pro útočné pušky Bren. "Plnění zakázky bude v letech 2018 až 2019 v celkové hodnotě 16,5 milionu korun," poznamenal Pejšek. Česká armáda má ve výzbroji asi 20.000 útočných pušek Bren.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.