Vláda schválila mandát pro působení vojáků AČR na Slovensku v rámci mise NATO

Vláda schválila mandát pro působení vojáků AČR na Slovensku v rámci mise NATO
Autor: flickr (public domain)|Popisek: Český voják při cvičení
09 / 03 / 2022, 15:00

Vláda České republiky schválila na návrh ministryně obrany Jany Černochové mandát, který umožní příslušníkům Armády České republiky působit na Slovensku do 30. června 2023. V případě, že návrh schválí obě komory Parlamentu, včetně jejich obranných výborů. AČR do mnohonárodního bojového uskupení NATO ve SR přispěje až 650 vojáky.

„Věřím, že se podaří mandát schválit v co nejkratší možné době. Ve světle Putinovy bezprecedentní invaze na Ukrajinu není čas otálet. Chceme našim slovenským partnerům pomoci vybudovat battlegroup, které bychom i veleli, co nejdříve,“ vysvětlila ministryně Černochová s tím, že vzhledem ke geografické i politické blízkosti a nadstandardní úrovni vztahů je v této situaci Slovensko nejpřirozenější destinací pro vojáky AČR.

Vytvoření bojového uskupení na Slovensku je součástí snahy posílit východní křídlo Severoatlantické aliance v reakci na prudké zhoršení bezpečnostní situace kvůli ruskému útoku na Ukrajinu. NATO proto rozhodlo o přípravě ustavení stálé alianční přítomnosti na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Jedná se o mnohonárodní bojová uskupení NATO podobná misi eFP, v rámci níž už od roku 2018 čeští vojáci působí i v Pobaltí.

Jednání se Slovenskem ohledně všech detailů mnohonárodního bojového uskupení ještě probíhají. Celkově by mělo čítat zhruba 1500 vojáků, přičemž České republice byla nabídnuta role vedoucí země. To znamená stálý kontingent o síle minimálně 400 mužů, včetně velitele, týmu Vojenské policie a jednotek bojové a logistické podpory.

Aktuálně se předpokládá, že se do battlegroup rovněž zapojí Německo, Slovensko, Polsko, Slovinsko, USA a Nizozemsko a jeho výstavba může být dokončena až v řádu měsíců. Náklady spojené s vysláním a působením sil AČR na Slovensku budou hrazeny z resortního rozpočtu a odhadují se na 540 mil. Kč.

Vládou schválený mandát zahrnuje také logistickou jednotku o síle cca 50 vojáků, kteří mají na starost vybudování a provoz humanitární základny pro ukrajinské uprchlíky u Liptovského Mikuláše.

 

Autor: Jakub Fajnor/ mocr.army.cz 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace