Vládě se krátí čas pro řešení armádních deseti miliard - zbývají dvě zasedání

Vládě se krátí čas pro řešení armádních deseti miliard - zbývají dvě zasedání
15 / 01 / 2021, 18:00

Premiér napřed velmi rozhodně sliboval, že požadavku KSČM na krácení obranného rozpočtu neustoupí. Pak mu ustoupil s tím, že za to může opozice, protože nechtěla schválit vládní návrh celého rozpočtu, takže ji museli zastoupit komunisté. Ministr obrany Metnar neodstoupil s tím, že peníze dostane MO a potažmo armáda 4. ledna zpět. To se s vysvětlením, že vláda potřebuje "čísla", opět nestalo. Zbývají dvě zasedání vlády, aby byl splněn další ze slibů, že vrácení prostředků proběhne v lednu. Ministerstvo s tím počítá.

Zaznělo již vyčerpávající množství argumentů, proč by mělo MO dostat deset miliard převedených do vládní rozpočtové rezervy zpět. Jde o prostředky na investice, s nimiž armáda dlouhodobě počítá, a z nichž některé jsou již podepsané, nebo rozjednané do té míry, že výpadek prostředků skutečně hrozí průtahy. Řečí čísel: na investice má jít 25,1 miliardy, z toho 22 připadá na již uzavřené nebo dokončované smlouvy.

Celý problém má samozřejmě také případné dopady do oblasti výkonu domácího obranného průmyslu a navazujících oborů, protože odmyslíme-li si čistě domácí projekty, pak i na těch zahraničních, včetně největších, české firmy významnými podíly participují. "Zastánci světového míru" si neuvědomují, že zbytečnou operací ohrožují segment ekonomiky, který dosud nebyl pandemií plně zasažen, a pro který může výpadek deseti miliard znamenat citelný problém. A to zbytečný.

Jde totiž o částku, u níž každý snadno a rychle usoudí, že v kontextu celého státního rozpočtu nemá zásadní význam. Rozpočet současně dosud nepočítá s přijatým daňovým balíčkem a čeká ho novelizace. Sama vláda hned po schválení rozpočtu slíbila, že částku armádě vrátí - tedy ji v rozpočtové rezervě nepotřebuje, nechce, a nechala si ji tam vnutit komunisty.

V pondělí publikoval Nejvyšší kontrolní úřad závěr kontroly vynaložených prostředků, které MO vynaložilo na výzbroj Armády České republiky v letech 2017-2020. Je vůči ministerstvu kritický v řadě ohledech. Opírá se o přijaté strategické dokumenty a ačkoli formálně konstatoval neúčelné vynaložení prostředků jen u tisíciny kontrolované celkové částky, hovoří v jednom z bodů o nedosažení stanoveného milníku a nezvýšení individuálních bojových schopností, které Koncepce výstavby Armády České republiky předpokládala.

V případě, že by vláda z libovolných důvodů podlehla komunistickému přístupu nad rámec toho, co dosud předvedla, hrozí v tomto ohledu mnohem zásadnější dopady, průtahy a odklady. A tím zpochybnění důležitějších součástí strategických armádních dokumentů. Bez prostředků, s nimiž počítá, bude muset MO rozhodnout, které akvizice odloží. Současně je pravděpodobné, že bude muset uspořit určitou částku i v kapitole běžných výdajů.

Někdo by měl možná pocit, že v krizi musí spořit kdekdo, tak proč ne Ministerstvo obrany. Ale armáda je podfinancovaná dlouhodobě. Nese si s sebou značný vnitřní dluh prohloubený poslední krizí, a neřešit její situaci by bylo krajně nezodpovědné - obrana patří k elementárním funkcím státu. Po všem, co již zaznělo, by bylo těžké uvěřit, že MO nedostane slíbené prostředky zpět, ale začíná to být napínavé.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace