VODA - když zmrzne, je problém!

VODA - když zmrzne, je problém!
Autor fotografie: Jaroslav Macošek /Tacticoolna|Popisek: Odběr vody ze studánky
11 / 11 / 2018, 18:45

Voda, tak obyčejná a přitom tak nenahraditelná. A hlavně tak těžká. V druhém díle našeho seriálu na téma nocování v chladném počasí, se budeme věnovat vodě. Především tomu kolik vody s sebou musíme mít a v čem jí poneseme.

Úmyslně se v našem seriálu nebudeme věnovat jejímu získávání. Přece jen žijeme ve střední Evropě a to v Čechách. Našinci stačí, když půjde stále z kopce a v 99% případů nejdéle do hodiny dojdete k potoku, řece, rybníku anebo k domu, kde vás možná dovolí si trochu vody napustit. V našich podmínkách je spíše problém jak z vody udělat pitnou, než jak vodu najít. Tohle téma odložíme na jindy, až se dostaneme k surovému přežití. Nicméně platí: vodu, jejíž původ neznáš, nepij! Když už ji pít musíš, tak jí přefiltruj a převař!

My se budeme bavit o dozásobení vodou z ověřených zdrojů a těmi jsou: vodovodní řád, balená voda z obchodu, anebo prověřená studánka či studna. První dvě varianty jsou vždy bezpečné. Třetí varianta je hodně sporná. V případě že jste jednotlivec a naberete si ze staré studny v zemědělském stavení, je jen vaše rozhodnutí. Pro skupinu či jednotku už bych doporučil spíše hledat jiný zdroj, anebo vodu minimálně převařil. To, že místní ze studny či studánky běžně pijí, ještě neznamená, že si za desetiletí užívání vody nevytvořili imunitu proti některým bakteriím, které se ve vodě mohou vyskytnout, a že vás ta samá voda trochu neprožene. V každém případě doporučuji, při odběru vody ze studny se držte dvou zásad.

Zaprvé: nenabírejte vodu ze studny, v jejíž blízkosti jsou chována zemědělská zvířata.

Zadruhé: nenabírejte vodu ze studny, do níž se může zpětně dostat vyčerpaná či dešťová voda.

Rozbor vody u veřejné studánky.

Kde vodu vezmeme, už víme. Teď ještě rozhodnout, v čem ji budeme přenášet. Na téma lahví jsme již dříve v TACTICOOLNĚ natočili tematická videa, která můžete shlédnout níže, ale stejně si naše zkušenosti shrneme.

 V čem vodu přenášet

V našem týmu je nejoblíbenější litrová plastová či nerezová láhev, která se vejde do ešusu (Nalgene, GSI, atd.). Ideální je v kombinaci s hydratačním vakem. Láhev můžete mít stále při ruce, můžete ji plnit horkou, studenou či ochucenou tekutinou. Vak na vodu při tom můžete mít v zádech batohu, kde je nejlepší místo pro nesení nákladu a navíc je tam batoh ohříván zády nositele. Vak je skladný a tvarovatelný a hlavně ekologický. Jen dejte pozor, abyste ho příliš nezatížili a vak vám v batohu nepraskl. 

Důležitým vodítkem pro výběr nádoby na vodu je spotřeba vody. Dospělý jedinec by denně, v závislosti na zátěži a váze, měl vypít cca 2-3 litry tekutin. V chladu je pitný režim stejně důležitý jako v teple. Pouze nemáte tolik pocit žízně a člověk se musí více hlídat, aby dodržoval pravidelný příjem tekutin. V chladnějším počasí vám jako průměrnému člověku vystačí 3litry ve vaku a 1litr v láhvi na běžnou víkendovou turistickou akci. Samozřejmě, kdo má sílu a žízeň, klidně ještě nějaký ten litr vody může přidat.Místo na litrovou láhev i s ešusem

Zacházení s vodou v chladném počasí.

Dokud je teplota nad nulou, tak je vše celkem jednoduché. Komplikace však přichází s mrazem. Pamatujte, že zmrzlá voda znamená vyšší spotřebu energie a větší časovou dotaci na její ohřátí. Když počítáte s velkým mrazem, je dobré mít s sebou kovovou láhev, které nevadí styk s přímým ohněm. Když už v ní voda zmrzne, tak ji nad plamenem opět dostanete do tekutého stavu. V mrazivém počasí je dobré nahradit vak PET lahví. Pokud v ní voda zmrzne, můžete v ní led o kámen rozbít na tříšť, případně PET lahev i rozříznout a led v ešusu rozpustit.

Nejlepším řešením je voda, která vám nezmrzne.Zde ale pozor na chytré nápady, jako je třeba ohřívání ledové vody při nocování ve spacáku. Musíte počítat s radikálně větší spotřebou vaší energie pro vytvoření požadovaného tepla a s velkou pravděpodobností vám bude v noci chladno. Pokud si můžete dovolit rozdělat oheň, je velmi příjemnou variantou naplnit jakoukoli lahev teplou vodou, která bude mít okolo 80°C. Tuto láhev vložit do ponožky a dát si ji ve spacáku k nohám. Bude vám nejen tepleji, ale zároveň můžete vysušit vlhké ponožky a k ránu bude voda v láhvi příjemně vlažná. A věřte mi, není nic hnusnějšího než se po mrazivé noci napít studené vody. Kdo je trochu masňák a má sílu i místo v batohu, může si užít luxus s termoskou. Termoska v noci sice nehřeje, v batohu je to zátěž navíc, ale ráno vám dodá tolik potřebný morál. Ono ať už se vám noc vydaří, či ne, tak doušek teplé kávy v lezavém ránu je prostě k nezaplacení.Láhev v ponožce připravená na noc .Tacticoolna

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.