Vojáci 71. mechanizovaného praporu po dvouleté pauze cvičí na Libavé - 7. úkolové uskupení se připravuje na nasazení v Mali

Vojáci 71. mechanizovaného praporu po dvouleté pauze cvičí na Libavé - 7. úkolové uskupení se připravuje na nasazení v Mali
Autor fotografie: 71. mechanizovaný prapor|Popisek: Ostré střelby 120mm minometů
17 / 02 / 2022, 13:00

12. až 18. února 2022 probíhá ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá výcvik jednotek 71. mechanizovaného praporu. Cvičení se účastní 450 vojáků s téměř 40 kusy techniky. Je zaměřen na taktickou a střeleckou přípravu, pohyb po bojišti a prověření psychické a fyzické připravenosti jednotlivců. Probíhají denní i noční ostré střelby minometné baterie. Do cvičení se zapojili také vojáci aktivní zálohy. Cvičení se účastní také 7. úkolové uskupení AČR Mali, které se připravuje na své budoucí nasazení - které je ovšem otázkou. Jde o první velké cvičení po bezmála dvouleté proticovidovými opatřeními vynucené pauze.

Foto: 71. mechanizovaný prapor

Francie ukončuje v západoafrickém Mali operaci Barkhane, která probíhá od srpna 2014, a činnost úkolového uskupení Takuba, kterého součástí je také několik desítek vojáků speciálních sil AČR. Stažení těchto mezinárodních sil, a hovoří se o konci března, by však nemělo mít bezprostřední vliv na dvě další mezinárodní operace, které v Mali probíhají: EUTM, mise Evropské unie, která je zaměřena na pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády, a MINUSMA, což je mise OSN probíhající podle rezoluce Rady bezpečnosti z roku 2013. Mise EUTM se účastní úkolová uskupení AČR v síle 120 vojáků, mise MINUSMA jde o dva až tři vojáky v roli vojenských pozorovatelů.

71. mechanizovaný prapor „Sibiřský“ na konci roku 2021 ukončil hotovost ve prospěch NATO. V letech 2019–2021 byl vyčleněn jako certifikovaná jednotka pro alianční síly rychlé reakce NRF (NATO Responce Force) a nyní se zaměřuje na udržení a prohloubení dosažených schopností.

Foto: 71. mechanizovaný prapor

Hlavním důraz je při výcviku položen právě na jednotku 7. úkolového uskupení AČR EUTM Mali, která musí splnit úkoly kontroly sladěnosti ze stupně praporu. Je prověřována z nacvičených postupů v bojových drilech, taktické přípravě a boji v zastavěném prostoru. Její nasazení je plánováno na květen 2022, kdy vystřídá kolegy ze 6. úkolového uskupení, které tvoří rovněž převážně vojáci 71. praporu. Jedná se přibližně o 90 vojáků praporu a specialisty z dalších útvarů AČR.

Foto: 71. mechanizovaný prapor

Manévrové jednotky praporu se zaměřují především na taktickou a střeleckou přípravu, na zdokonalení pohybu po bojišti a prověření psychické a fyzické připravenosti jednotlivců. Minometná baterie uskutečňuje denní i noční ostrou střelbu a řízení palby ze 120mm minometů jako nácvik součásti bojové podpory manévrových jednotek.

Do cvičení se zapojují rovněž vojáci mechanizované roty aktivní zálohy 71. mechanizovaného praporu v rámci svého cvičení PATRIOT I, při kterém rozvíjejí své schopnosti v taktické a střelecké přípravě. I ono se v plném složení dostávají k výcviku po dlouhé pauze.

Zdroj: 71. mechanizovaný prapor, army.cz

Tagy článku