Vojáci brzy dostanou nové neprůstřelné vesty. Testování se blíží ke konci

Vojáci brzy dostanou nové neprůstřelné vesty. Testování se blíží ke konci
Autor fotografie: kapitán Karel Hausmajer, army.cz|Popisek: Vojáci 72. praporu, Dny NATO 2020
09 / 06 / 2021, 12:30

Čeští vojáci by konečně po mnoha letech mohli získat další součást výstroje, která odpovídá požadavkům 21. století. Armáda po několika letech dokončuje proces pořízení balistických vest, které by měly být dalším krokem k tomu, aby vojáci disponovali srovnatelným vybavením, jako jejich západní kolegové.

Ačkoliv se mediální pozornost v poslední době upíná spíše na nákup nástupců zastaralých BVP či nových bitevních a transportních vrtulníků, probíhá i řada dalších zakázek, které mají zásadní vliv na udržení bojeschopnosti našeho vojska. Jednou z nich je i dotažení nákupu nových vest. Současné velení vojska v čele s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou se tak snaží reagovat na nevyhovující úroveň osobního vybavení vojáků.

„Roky se tu o moderní výstroji jen mluvilo, ale prakticky se nic nedělalo. Vojáci na misích i mimo ně si tak často na vlastní náklady nakupovali vesty, helmy i další součástky, protože ty fasované nevyhovovaly jejich potřebám,“ říká zdroj blízký velení armády obeznámený s průběhem klíčových veřejných zakázek. „Konečně probíhají dodávky nových helem, které armáda kriticky potřebovala, výsadkový pluk získal nízkoprofilové nosiče plátů NPNTV, do konce roku by k vojákům měly zamířit první dodávky balistických vest..,“ dodává s tím, že nově dodávaná výstroj je plně srovnatelná s tou, kterou disponují vojáci našich aliančních partnerů.

Úspěšnost kurzu vytýčeného generálem Opatou lze potvrdit i za pomoci veřejných zdrojů sloužících k zveřejňování veřejných zakázek. Například obě výše zmíněné zakázky představovaly plnění v hodnotě atakující částku 650 milionů Kč včetně DPH.

Plně se přizpůsobí

Aktuálně u vesty VOBU probíhá závěrečná fáze vojskových zkoušek. Tedy poslední stupeň kontroly před samotným zahájením dodávek. Postupně by armáda v následujících čtyřech letech mohla nakoupit až 44 tisíc sad vest. Ministerstvo obrany za ně zaplatí až 1,67 miliardy korun včetně DPH. Zakázku na dodávku vest získala firma STV Group.

Vesta se dá přizpůsobit přesně podle charakteru úkolu a osobních potřeb vojáka, přitom nabídne výrazně vyšší komfort než kterýkoli doposud zavedený nosič. Kromě standardní vesty s měkkou balistickouochranou a přídavnými balistickými panely je součástí každé sady i příslušenství, jako je balistická ochrana krku, ramen, paží a rozkroku. Díky dnes už standardnímu systému MOLLE je na ni možné připevnit dodatečné vybavení, jako jsou například sumky.

Vesta prošla bez jakýchkoliv problémů všemi balistickými zkouškami a neměl by tak být problém s jejím zavedením do výstroje ještě během tohoto roku,“ doplňuje zdroj, podle kterého by se tak vojsko zbavilo jednoho z nejpalčivějších problémů poslední doby.

Vleklý problém

Se zajištěním dodávek neprůstřelných vest totiž ministerstvo obrany mělo v minulosti velké potíže. V jednu chvíli byla dokonce situace natolik kritická, že balistická ochrana byla dostupná pouze pro vojáky v zahraničních misích a pro jednotky zařazené do sil rychlé reakce NATO.

V roce 2015 ministerstvo uzavřelo smlouvu s Českou zbrojovkou na dodání asi 2300 balistických vest, po vzájemných sporech ministerstvo od smlouvy odstoupilo a zakázka skončila u soudu. Vloni se obě strany dohodly na ukončení sporu, kdy se resort společnosti omluvil, Česká zbrojovka se zavázala, že nebude požadovat náhradu škody.

Tagy článku