Vojáku, chceš přežít? Najdi si své M2 Bradley. Na Ukrajinu míří další stovka vozidel

Vojáku, chceš přežít? Najdi si své M2 Bradley. Na Ukrajinu míří další stovka vozidel
Autor fotografie: U.S. Army Europe / Flickr|Popisek: M2 Bradley
30 / 05 / 2024, 06:00

Jako kdyby se na Atacamu začaly valit proudy vody. Obnovená pomoc Ukrajině ze strany USA přišla zřejmě za minutu dvanáct a stojí za to. Napadená země dostane již prověřené a žádoucí systémy M2 Bradley.

Vnitropolitická situace v USA způsobila, že naprosto zásadní pomoc napadené Ukrajině se na dlouhé měsíce zastavila. Velmi záhy přišly zprávy především o tom, že Kyjevu dochází munice společně s tím, že napadená země začíná trpět i nedostatkem vojáků na frontě, kteří navíc nejsou střídáni. Obnovená pomoc se projevila prakticky okamžitě a to především v podobě dodávek balistických ATACMS. Sociální sítě jsou najednou opět plné zničených ruských systémů S-400 nebo MiG-31. Zcela zásadní se totiž ukázaly úspěchy Ukrajinců za pomoci amerických rozdílových zbraní. Mezi tyto zbraňové systémy se postupně dostává i bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley

 

M2 Bradley vs. T-90M

Aby si BVP troufnula na nejmodernější ruský tank T-90M? Vítejte na ukrajinském bojišti. Píše se leden 2024. Bradley jsou většinou osazená ATGM (protitankové střely), ale při setkání s ruským obrněncem je ani jedno ze dvou zúčastněných vozidel nepoužilo. Buď je neměly k dispozici, došla jim munice nebo vzdálenost mezi nepřátelskými vozy byla příliš krátká. M2 Bradley byl neustále v pohybu a jeho 25mm rychlopalné kanóny v absolutní permanenci. Jejich protipancéřová munice by na větší část T-90M nestačila. Zásah mezi věž a korbu, společně s výbuchem reaktivního pancíře, však poškodila věž a ta se začala divoce otáčet. Tato stále známější vada ruských MBT nakonec vedla k útěku jeho osádky a úplnému vyřazení stroje. 

Americký Kongres schválil poslední vítaný balíček pomoci před třemi týdny. Podle Forbesu bude na Ukrajinu dodána stovka BVP M2 Bradley a stovka obrněných transportérů M113. Seznam byl aktualizován také o nespecifikovaný počet salvových raketometů HIMARS, dále obsahuje 10 000 dálkově ovládaných protipancéřových kumulativních minových systémů, 200 000 dělostřeleckých nábojů ráže 152 mm, 60 radarových systémů, 5 000 granátometů a 8 hlídkových člunů. Celkově se zřejmě jedná o největší balík pomoci za celou dobu války. Počet M2 Bradley na Ukrajině se tak celkově zvýší na 300 a obrněných transportérů M113 bude nově přibližně 400. 

M2 Bradley byl navržen za studené války jako prostředek k proražení svazků sovětských obrněnců. Důraz byl kladen na rychlost a obratnost společně s maximální ochranou osádky a výsadku, jak je u západní techniky tradiční. Pokud by došlo k porovnání těchto BVP s ruskými ekvivalenty BMP, některé parametry by byly významně odlišné. Ruské stroje jsou sice agilní a relativně rychlé, ale především pancíř je naprosté zoufalství přesně v intencích sovětské konstrukční školy „Nas mnogo", klasiky východního obra. Ani modernizované BMP-3 ochranu vojáků nijak výrazně nezlepšilo a na moderním bojišti s nadsázkou připomíná krabičku od sirek. 

M2 Bradley

 

Superlativy na M2 Bradley

 

Z Ukrajiny na adresu M2 Bradley však přichází jen pozitivní reakce. Kyiv Post ve svém článku uvádí nepotvrzený případ, kdy BVP přejelo tři protitankové miny a osádka s výsadkem přežila. Server situaci doložil videem skupiny United24 na síti X. V souvislosti s tím je zmiňována odolnost vany M2. Může se již jednat o modernizované kusy na základě zkušeností z válek v Iráku a Afghánistánu, kdy se velký důraz kladl na ochranu proti improvizovaným výbušným zařízením. Obecně z Ukrajiny přichází zprávy o skvělé ochraně osádky. kdy vozidlo vydrží neskutečné zásahy. V Postu je vyjádření velitele jednoho z Bradley: "Jedním z nejdůležitějších faktorů na tomto vozidle je, že skutečně zachraňuje životy. Toto vozidlo se dostane na místa, kam by se žádné jiné vozidlo nedostalo".

M2 Bradley byl navržen v 70. letech 20. století a byl zpočátku považován za příliš komplikovaný a předražený. Hodnota jednoho vozidla pro Ukrajinu by se měla pohybovat okolo čtyř milionů dolarů (asi 91,1 milionů Kč). Velmi vypovídající je další video na Telegramu 47. mechanizované brigády, která Bradley na Ukrajině provozuje. Jedno BVP evakuuje jiné M2, jež dostalo velké množství zásahů. Jeho osádka však přežila. Evakuující vozidlo je zasaženo sebevražedným FPV a zřejmě dalším předem neurčeným projektilem. Výsledek? Bezpečný ústup obrněnce se všemi na palubě. Ruští vojáci mohou jen závidět.


Tagy článku