Vojenské drony se poprvé předvedly na POKOSu

Vojenské drony se poprvé předvedly na POKOSu
Autor fotografie: Daniela Hölzelová, OK MO|Popisek: Raven RQ-11 B
06 / 11 / 2022, 17:00

Gymnazisté z Bruntálu a děti ze Základní školy Komenského z Nového Jičína absolvovali tento týden kurz Přípravy občanů k obraně státu (POKOS). Zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany ČR připravili společně s vojáky z 53. pluku průzkumu a elektronického boje několik stanovišť, kde si školáci mohli natrénovat první pomoc, chemickou ochranu, sebeobranu či topografii. Teoretickou část zpestřila ukázka techniky a průzkumné bezpilotní prostředky RAVEN a Vážka A.

„Obrana státu není záležitostí pouze profesionálních vojáků, ale všech občanů naší země,“ zdůraznila Eva Zítková z odboru komunikace MO na začátku každé přednášky. „Nejdůležitější je předcházet ozbrojeným konfliktům nebo je řešit nevojenskou cestou. Dnes je to poprvé, kdy vojáci na školy přivezli i drony a představili jejich schopnosti,“ avizovala Zítková přítomnost bezpilotních prostředků.

poko

„RAVEN získává informace s přenosem obrazu v reálném čase, detekuje a identifikuje cíle, podporuje pozemní manévrové jednotky,“ představil svoji práci čet. T. V., příslušník 533. praporu bezpilotních systému z Prostějova a upřesnil, že Raveny byly nasazeny v letech 2009 až 2013 v zahraniční misi v Afghánistánu.

„Naše rota využívá ke své činnosti bezpilotní prostředek Raven RQ-11 B, který je předurčen k vzdušnému průzkumu a sledování zájmových prostorů a objektů. Získává tak reálné informace ze situace na bojišti, lze jej využít k vyhledávání nepřítele nebo možných nástrah, léček či k průzkumu terénu,“ uvedl a dodal: „Dron letí až 80 km rychlostí v závislosti na rychlosti větru, v operační výšce zhruba 150 m a vytrvá 60 – 90 minut.“

pokos

Druhým bezpilotním prostředkem, který vojáci dětem předvedli, byla Vážka A. Dron, který během letošního požáru v Českém Švýcarsku objevil stovku skrytých ohnisek. „Tenhle malý dron dokáže pořídit fotografii o vysoké kvalitě, má digitální zoom a termokameru. Létá více než 70 km rychlostí a ve vzduchu vydrží půl hodiny,“ vysvětlil čet. V.R., specialista z prostějovského praporu.

Základní škola v Novém Jičíně se s vojáky nesetkala poprvé. V červnu 2009 přišla na značnou část území Novojičínska stoletá voda. Obrovské škody pomáhaly likvidovat na tři stovky vojáků, kteří byli ubytováni přímo ve škole. Vztah k armádě je na škole stále patrný.

 

Autor: rtm. David Herber, TID v zastoupení, 53. pPzEB Opava

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace