Vojenský analytik Martin Koller na výstavě Armija 2018 - díl I.

Vojenský analytik Martin Koller na výstavě Armija 2018 - díl I.
Autor: Martin Koller|Popisek: Tank Armata na Alabinu
04 / 09 / 2018, 09:00

Army 2018 - v letošním roce jsem navštívil vojenské veletrhy Eurosatory 2018 v Paříži a Armmija/Army 2018 v Moskvě. Bylo to opravdu zajímavé srovnání.

Armija či Army 2018 je oficiálně veletrhem obranných technologií jako například Eurosatory v Paříži nebo v podstatně menším IDET v Brně. Nicméně akce jsou obtížně srovnatelné. Jak Eurosatory, tak IDET jsou pouze odborné a komerční akce, zaměřené především do oblasti vojenských a bezpečnostních technologií a obchodu s nimi. Nemají širší rozměr. Naopak Armija, které se na rozdíl od nich koná každý rok, má technologicko-informačního i jednoznačně vlastenecký podtext a je akcí nejen pro odborníky, ale rovněž pro občany. Je orientovaná silně vlastenecky. Má velmi dobrou režii a značný politický dopad. Letos se konala ve dnech 21. až 26. srpna. První tři dny jsou pro odborníky, první den pro oficiální VIP. Ve druhé polovině, v pátek, sobotu a v neděli mohou návštěvníci z řad občanů vidět zblízka všemožnou výzbroj, včetně dynamických ukázek se střelbou z různé techniky. Obecně bychom mohli konstatovat, že se jedná z českého pohledu o spojení IDETu a každoroční akce Bahna, která si stále udržela vlastenecký charakter. Ono je problém vytvořit v rámci EU akci, která by prezentovala armádu a zároveň byla vlastenecká, jestliže celá politika EU směřuje k vymazání národů Evropy.

psali jsme: Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Z hlediska dopravy na Army se nelze zbavit dojmu, že bez ohledu na rostoucí technologickou úroveň se poněkud zhoršuje přesnost a organizovanost ruské železniční dopravy. Především se zhoršila pro cizince přehlednost dostupnost informací. Jako i v jiných případech organizátoři Army zcela podcenili první dny z hlediska dopravy z Moskvy do Kubinky, odkud byla organizována autobusová doprava na veletrh. Obdobná situace vznikla z hlediska organizace autobusové dopravy z Kubinky na veletrh. Obzvláště se organizátoři vyznamenali ve čtvrtek a v pátek z hlediska přepravy návštěvníků z veletrhu na dynamické ukázky v Alabinu a zpět. Tam nakonec musela nasadit svoje autobusy i armáda a organizační debakl moskevských autobusů natáčela i ruská televize. Situace se zlepšila v sobotu a v neděli, tedy dnech pro veřejnost, kdy byly nasazeny posilové autobusy i vlaky.

Z hlediska personální připravenosti jak armády, tak různých policejních a bezpečnostních složek byla Army 2018 organizována velmi dobře. Důstojníci poskytovali informace u každé vystavované techniky a všeobecná znalost angličtiny mezi vojáky i civilisty byla pravděpodobně vyšší než v mnoha zemích západní a jižní EU. Ruská armáda i policie (milice byla před několika lety přejmenována) dostává nové slušivé a funkční uniformy, vesměs bez komických čepic velkého průměru, známých u nás od roku 1968 jako elpíčka. Na Army fungovala lékařská pohotovost a občerstvení dobré kvality nebylo za zlodějské ceny.

psali jsme: Nový Lynx představen na Eurosatory 2018

Zatímco ozbrojené složky a ochrana na výstavišti fungovaly velmi dobře a bez problémů, na Alabinu, kde se konaly dynamické ukázky, lze konstatovat pravý opak. Tam patrně velel nějaký pamětník stalinských časů, který uměl pouze rozkazovat či zakazovat a nezatěžoval se přemýšlením. Možná by se do budoucna uplatnil v EU. Situace na Alabinu z hlediska návštěvníků a pamětníků minulých let se oproti minulým ročníkům zhoršila, a letos dokonce i mezi jednotlivými dny. Ukázkou dezorganizace byla organizace odchodu několika tisíc návštěvníků dynamické ukázky z tribuny B přes vrátka široká sotva metr. Vznikla neskutečná tlačenice a terorista by jásal. Stačilo hodit dělobuch a lidé by se ušlapali sami. Přitom stačilo obejít dvacet metrů plotu a nechat přejít tisíce návštěvníků k občerstvení, toaletám a autobusům.

Výstava prezentovala nejnovější i starší zavedenou ruskou pozemní techniku, vrtulníky a část zavedených bezpilotních letounů. U většiny vozidel byly přistaveny schůdky, takže bylo možné si ji prohlédnout i shora. Na ploše i v klimatizovaných halách bylo možné shlédnout nové projekty včetně mezinárodních. Kromě států SNS, především Běloruska a Arménie byly součástí veletrhu expozice Číny a Turecka. Bylo vidět řadu nových a vtipných technických řešení, počínaje novými řešeními z hlediska železničního transportu i ženijní techniky. Ruská armáda má pravděpodobně jako jediná v Evropě vyřešené překonávání vodních toků. Nepřehlédnutelný byl vysoký podíl materiálu výsadkových vojsk, která musí jako první zasahovat při obraně rozsáhlého území.

psali jsme: Eurosatory den druhý: Premiéra nového Lynxu v české kamufláži, CSG lídrem české reprezentace a krásné ženy včetně královny. České oficiální špičky chyběly

Ruská armáda evidentně výrazně vsadila na elektronizaci, což bylo vidět i v kabinách nových nákladních automobilů. Prezentována byla i početná pozemní, letecká a námořní robotická technika. Zde lze připomenout úspěch koncernu Kalašnikova, který si evidentně vystřelil ze zahraničních odborníků i propagandy. Jedná se o robota nazvaného kýmsi Igorek. Všemožní propagandisté a samozvaní vojenští odborníci včetně českých se nechali nachytat na Igorka, jako novou ruskou robotickou zbraň. Kdyby takoví troubové naplnili svoje duté hlavy aspoň základními technickými znalostmi, tak by došli k logickému zjištění, že třímetrový bipední robot je vojenský nesmysl dobrý tak do pokračování Transformers.

Paralelně s veletrhem Army 2018 se na letišti v Kubince konal letecký den. Součástí Army, přesněji Patriot parku, kde se Army koná, je stále rozsáhlejší vojenské muzeum se sovětskou a ruskou pozemní i leteckou technikou. Pravděpodobně se tam průběžně přesouvají exponáty jak z přecpané Kubinky (tankové výzkumné středisko a muzeum), tak z Monina (letecká základna, výzkumné středisko a muzeum). Muzeum je svým rozsahem i obsahem unikátní. Letos jej doplnila výstava výzbroje islámských teroristů, včetně různých bezpilotních letounů, ukořistěné ruskými vojáky v Sýrii. Obzvláště „potěšující“ byly obrněné transportéry OT-64, tarasnice T-21 a ruční zbraně československého a českého původu.

Technikou prezentovanou na Army 2018 se budeme detailněji zabývat ve druhé části článku.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace