Autor fotografie: foto: VVÚ|Popisek: Lehká obrněná vozidla S-LOV-CBRN a LOV-CBRN II
Jedním z významných modernizačních projektů Armády České republiky posledních let byl nákup osmi desítek párových lehkých obrněných vozidel S-LOV-CBRN I a LOV-CBRN II určených pro provádění CBRN průzkumu (zjišťování chemických, biologických, radioaktivních a nukleárních látek). Jejich dodavatelem je jeden ze čtyř podniků zřizovaných Ministerstvem obrany: Vojenský výzkumný ústav, s.p. (VVÚ). Dlouhodobě se mu, na rozdíl především od VOP CZ nebo LOM Praha, dařilo udržovat vyrovnané hospodaření a během posledních čtyř let dosahuje, covidové krizi navzdory, velmi dobrých výsledků. Kromě lehkých obrněných vozidel určených pro 31. pluk v Liberci se na nich v poslední době podepsal také dokončovaný projekt rušiček STARKOM.
Vojenský výzkumný ústav, s. p., sídlící v Brně byl založen v roce 2012 na základě usnesení vlády k transformaci Vojenského opravárenského podniku (VOP CZ) a navazuje na šest desetiletí tradic od vzniku Výzkumného a zkušebního střediska 070 v Brně (vzniklo v roce 1958), resp. na působení prvorepublikového Vojenského technického ústavu a Chemického ústavu v Praze pro testování a certifikaci ochrany proti chemickým zbraním (založeny v roce 1919).
VVÚ je v rámci rezortu MO jediným státním podnikem s charakterem výzkumné organizace. Zajišťuje uspokojování strategických a dalších podstatných zájmů státu v oblasti obrany a bezpečnosti, rozvoj schopností AČR, ozbrojených sborů a Integrovaného záchranného systému ČR výkonem činnosti průmyslové a obchodní povahy při zajišťování dodávek a služeb potřebných pro zabezpečení obrany a bezpečnosti ČR a plnění závazků vyplývajících z jejího členství v NATO a EU.
VVÚ je určen k provádění aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, zejména pozemní vojenské techniky, materiálu a logistiky ve stěžejních oblastech odborné působnosti, kterými jsou: chemická, biologická a radiační ochrana a související obory chemického zabezpečení vojsk, senzorová technika, elektronický a kybernetický boj, maskování a klamání, speciální kovové a nekovové materiály, technologie povrchových ochran, systémy jakosti a technologie logistiky.
Své úkoly plní v jeho struktuře tři relativně samostatná oborová pracoviště, jimiž jsou:
- Sekce chemické, biologické a radiační ochrany, která je zaměřena na detekci a identifikaci bojových chemických látek (BCHL) a ionizujícího záření (IZ), automatizaci a robotizaci CBRN průzkumu, zvýšení účinnosti a spolehlivosti prostředků ochrany a nové technologie dekontaminace i výcvik specialistů s použitím reálných vysoce toxických látek.
- Sekce speciální elektroniky a maskování, která se zabývá pasivními prostředky průzkumu, detekce, identifikace, zaměřování a rušení zdrojů elektromagnetických signálů metodami snížení demaskujících příznaků osob a vojenské techniky a vytváření klamných cílů.
- Sekce materiálového inženýrství, jež se zabývá systémy a technologiemi balistické a protivýbuchové ochrany vojenské techniky, vývojem komplexní ochrany kritických vojenských objektů a infrastruktury, speciálními konstrukčními materiály a povrchovou ochranou vojenské techniky.
Důležitou roli pak hraje zkušebnictví soustředěné do střediska zkoušení, které provádí zkoušky klimatické a korozní odolnosti a mechanických vlastností nátěrových systémů a výrobků, mechanických vlastností kovových, keramických a textilních materiálů, stanovení parametrů drsnosti, metalografické zkoušky, zkoušky spektrálních charakteristik a určení barevných souřadnic a hodnoty barevného rozdílu maskovacích materiálů, stanovení koncentrace vysoce toxických látek a stanovení ochranné účinnosti plošných materiálů.
Podnik podle výroční zprávy za rok 2021 zaměstnává 162 pracovníků, z nich 75 s vysokoškolským vzděláním a 25 jsou nositeli vědeckých hodností. Jen za poslední rok pracoval VVÚ na 110 významných zakázkách. Nejvýznamnějšími z nich byly kromě projektů a zakázek v oblasti obranného výzkumu a experimentálního vývoje především výroba a dodávka lehkých obrněných vozidel S-LOV-CBRN I a S-LOV CBRN II (budou dodávány postupně do poloviny roku 2023) a finalizace výroby projektu rušiček STARKOM, jeho ověření zkouškami, testovací práce a výcvik specialistů. Z dalších zakázek lze vyzdvihnout dodávku systému detekce bojových chemických látek pro obrněná vozidla TITUS 6x6 vyráběných společností Tatra Defence Vehicle pro AČR, nebo, v oblasti sekce materiálového inženýrství, projekt OCHOS (Ochrana osob v blízkosti výbuchu), jehož zadavatelem je Ministerstvo vnitra, nebo pokračující projekt CENTAURO II, v jehož rámci bylo pro italského smluvního partnera vyvinuto, vyrobeno a certifikováno přídavné pancéřování věže stíhače tanků Centauro II MGS 120/105 z výzbroje italské armády.
Při pohledu na hospodářské výsledky podniků VOP CZ, LOM Praha, VTÚ a VVÚ za poslední dva roky vidíme záporné výsledky u VOP CZ (-114,981 a -59,335 milionu), LOM Praha (-66,570 s prudkým zlepšením za rok 2021 na -1,281 milionů), kladný výsledek VTÚ (9,411 a 10,964 milionu) a vynikající výsledky VVÚ (29,306 a 28,727 milionu). Obdobím poznamenaným opatřeními proti šíření nemoci covid, které se projevily zvýšenou cenou a sníženou dostupností některých komodit, tak VVÚ prošel více než úspěšně.
Zdroj: Vojenský výzkumný ústav; Ministerstvo obrany