Výběrové řízení zaměřené na nahrazení zavedených armádních terénních automobilů výrobní řady UAZ a Land Rover Defender nenechává spát naše podniky obranného průmyslu. Proto se již na veletrhu IDET 2017 objevila řada zcela nových i známějších typů vojenských terénních vozidel různých konstrukcí. Pravděpodobně nejexotičtější z hlediska původu byly Ajban LRSOV a Nimr RIV. Dovezl je státní Vojenský opravárenský podnik (VOP CZ) v němž má majoritu naše ministerstvo obrany.
Obě vozidla pocházejí ze Spojených arabských emirátů, konkrétně z Abu Dhabi. Vývoj a výrobu realizuje tamní společnost Nimr (česky tygr), která je součástí státem kontrolovaného koncernu Emirates Defence Industries Company (EDIC) založeného v roce 2015. Produkce uvedené společnosti je pro českého občana trochu udivující, neboť lokalita vzniku vozidel Ajban a RIV není obecně považována za oblast produkce špičkových technologií. Nicméně tamní vláda se věnuje i rozvoji vlastního průmyslu, včetně kupříkladu námořního, přičemž správně vychází z předpokladu, že špičkovým odvětvím strojírenství je obranný průmysl. Cílem je jednak výchova vlastních odborníků, jednak snížení závislosti na dovozech vojenské techniky.
Společnost NIMR Automotive je proto v současnosti vícenárodním pracovištěm spojujícím odborníky z různých zemí. Výsledkem jejich práce jsou aktuálně vozidla RIV, Ajban v sedmi verzích, Hafeet v pěti verzích a Jais ve dvou verzích. Z hlediska koncepce jsou všechna tato kolová terénní vozidla určená po armádu, případně jiné bezpečnostní složky na světové úrovni. Při jejich výrobě se používají díly a skupiny otestované a zavedené v rámci armád států NATO, což zajišťuje jejich kvalitu i perspektivu z hlediska prosazení na světovém trhu. Právě proto mají vozidla řadu specializovaných verzí a každá z nich široké spektrum různých úprav z hlediska požadavků konkrétního zákazníka.
Společnost VOP CZ navázala spolupráci se společností NIMR Automotive před třemi roky a v současnosti se zaměřuje na prezentaci jejích vozidel v zemích V4 a dalších státech Evropy. Je logické, že exotický původ nové vojenské kolové techniky může znamenat u potenciálních zákazníků určitou nedůvěru. Právě proto organizuje VOP CZ prezentace pro odborníky i tisk. Nedávno mohli vidět Ajban a RIV v terénu reprezentanti naši armády a včera pracovníci médií. Nejen novináři, ale i uniformovaní odborníci byli příjemně překvapeni.
Terénní automobil RIV (Rapid Intervention Vehicle) je určen pro jednotky rychlé reakce či nasazení. Vyznačuje se vysokou pohyblivostí v terénu, nízkou hmotností v souladu s požadavky AČR na vozidlo přepravitelné americkými transportními vrtulníky řady CH-47 Chinook a možností různé kombinace lafetované výzbroje. Sedačky osádky snižují šok při najetí na minu, či jiný nástražný výbušný systém. Z tohoto hlediska zesilují ochranu i pancéřové moduly na spodku šasi. Vozidlo RIV přepravuje čtyřčlennou osádku, má hmotnost 4 000 kg, užitečné zatížení 1 500 kg, délku 4 890 mm, šířku 2 000 mm, výšku po věnec lafetace výzbroje na ochranném rámu 1 818 mm a dojezd 1 000 km. Společnost NIMR Automotive vyrábí ještě podobně koncipované větší vozidlo LRSOV na podvozku typu Ajban.
Vozidlo Ajban 440 patří do skupiny lehkých taktických vozidel s uzavřenou pancéřovou karoserií zajišťující balistickou a protiminovou ochranu čtyřčlenné osádky. Výhodou je modularita ochrany i výzbroje podle požadavků zákazníka, přičemž nepřehlédnutelná je rovněž vynikající světlost podvozku 4x4. Ta zajišťuje vysokou mobilitu i v těžkém terénu, jak pouštním, tak horském. Vozidlo Ajban 440 má při základní bojové hmotnosti 10 750 kg délku 5 600 mm, šířku 2 350 mm, výšku po základnu lafetované výzbroje na stropě 2 350 mm a dojezd 900 km.
Jak podnikem VOP CZ, tak technikou, kterou nabízí nejen naší armádě, se budeme zabývat i v budoucnosti, a to jak v rámci informací na portálu Security Magazín, tak ve stejnojmenném odborném časopise zaměřeném do oblasti bezpečnosti, vojenství a techniky.